Advertisement

Asya piyasaları, dün açıklanan ABD verilerinin beklenenden iyi çıkmasının, dünyanın en büyük ekonomisinin güçlenmekte olduğunu işaret etmesinden olumlu etkileniyor. Bu atmosferde, Asya hisse senetleri son dört günde ilk kez yükselirken, metaller ve Avustralya doları değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:13'te yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Ancak endeks hafta boyunca yüzde 2.7 geriledi. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3'lük çıkış gerçekleştirdi. Çin yuanı son iki ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, Endeonezya para birimi rupiah ve Avustralya doları 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Altın, bakır ve alüminyum en az yüzde 0.6'lık yükselişler gösterdi.

ABD'de dün açıklanan işsizlik başvuruları beklenmedik bir şekilde düşerek, son üç yılın en düşük seviyesine gerilerken, New York ve Philadelpiha Fed imalat sanayi göstergeleri beklenenden daha iyi çıktı. Singapur'un ihracatı ekonopmistlerin projeksiyonlarından daha iyi çıkarken, Fitch Ratings Endonezya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkardı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, yapısal reformları uygulamayan borçlu ülkeler için "dışarıdan bir kurtarıcı" olmadığını ve merkez bankasının ülke tahvilleri alımının sınırsız olduğunu söyledi.

Sydney'de Colonial First State Global Asset Management'tan yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, "ABD ekonomisi yılı, insanların algıladığından biraz daha iyi bir şekilde bitiriyor" dedi ve "Avrupa ekonomisi gelecek yıl resesyona yönlenmiş durumda ve bu durumun piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.