Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den işsizlik başvuruları ve imalat verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine ilişkin endişelerin gevşemesiyle Asya Borsaları, 3 günlük düşüşünün ardından haftanın son işlem gününde artış kaydetti.

Güney Kore'nin en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Samsung Electronics Co. yüzde 2 değerlendi. CyberAgent Inc., Nomura Holdings Inc.'in yatırımcılara bilişim sektöründeki hisseleri tavsiye etmesinin ardından Japon internet şirketleri arasındaki yükselişe öncülük etti. Avustralyalı elektronik mağazası JB Hi-Fi Ltd., şirketin kar tahminini indirmesi ve analistlerin şirketin hisselerinin kredi notunu düşürmesinin sonrasında yüzde 15 geriledi.

ABD ekonomisinin yılı, umulandan biraz daha iyi durumda bitirmekte olduğunu ve Avrupa için aynı durumun geçerli olmadığını belirten Colonial First State Global Asset Management'ın Sidney'deki yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, Avrupa ekonomisinin resesyona ilerlediğini ve bunun piyasaları etkilemeye devam edeceğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 112.15 puana geriledi. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kazandı. Endeks bu hafta kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings'in borç krizini gerekçe göstererek Avrupa'ya not indirimi uyarısı yapmasının ardından yüzde 2.6 düştü.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1; Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 ve Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.

Singapur'un Straits Times Endeksi, ülkenin ihracatlarının Kasım ayında ilaç satışlarıyla beklenmedik şekilde artması üzerine yüzde 0.4 primlendi.