Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işsizlik başvurularının son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle, Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine ilişkin endişe gevşedi; Japon Nikkei 225 Endeksi desteklendi.

Dünyanın en büyük fabrika robotları üreticisi Fanuc Corp. yüzde 1.9 yükseldi. Nippon Yusen K.K., Citigroup Inc.'in grubun önümüzdeki yıl iyi performans göstereceğini söylemesinin ardından nakliye şirketleri arasında artışa öncülük etti. Fotoğraf makinası üreticisi Olympus Corp., şirketin varlıklarını olduğunun 1.3 milyar dolar yukarıda göstermesinin ardından sermayesini yeniden inşa etmekte zorlanacağına dair spekülasyonun etkisiyle yüzde 4.2 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 8,409.21 puana yükseldi. Nikkei 225 Endeksi bu hafta yüzde 1.4 aşağıda seyrediyor. Daha kapsamlı Topix Endeksi bugün Uluslararası Para Fonu IMF'nin Direktörü Christine Lagarde'ın Avrupa'daki borç krizinin artmakta olduğunu söylemesinin sonrasında yüzde 0.2 geriledi.

ABD ekonomisinin bu yılı tahmin edilenden daha iyi durumda sonlandırdığını, bunun da iyi bir gelişme olduğunu; ancak aynı durumun Avrupa için söylenemeyeceğini savunan Colonial First State Global Asset Management'ın Sidney'deki yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, Avrupa ekonomisinin önümüzdeki yıl resesyona girebileceğini, bunun da piyasalar üzerindeki baskıyı sürdüreceğini söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.4 yükseldi. Endeks dün ABD'de işsizlik başvurularının 2008'den bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle yüzde 0.3 primlendi. Hisse senetleri aynı zamanda Fed'in New York ve Philedelphia bölgelerinde imalat sanayinin Aralık'ta beklentinin üzerinde büyüme kaydetmesiyle de destek buldu.