Advertisement

ABD'de ilk işsizlik başvurularının  2008'den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin Asya'nın ihracat görünümünü desteklemesiyle, Asya paraları güçlenerek, bu haftaki kayıplarını azalttı.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi'nin bugün yüzde 0.2 artışla kayıplarını yüzde 0.6'ya düşürmesinin etkisiyle, Güney Kore wonu ve Filipin pezosu, Asya paralarındaki kazanca öncülük etti. Dünyanın en büyük ekonomisi 10 Aralık'ta sonlanan haftada, ABD'de işsizlik ödemeleri başvuruları beklentilerin altına işaret ederek, 366 bin olarak gerçekleşti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 14 yıldan bu yana ilk kez ülkenin kredi notunu BBB-'ye yükselterek, yatırım yapılabilir seviyesine çıkardı.

Industrial Bank of Korea'nın yatırım danışmanlarından Lee Jung Hyun, ABD'den gelen verilerin bugünkü risk iştahını desteklemiş olduğunu, ancak hâlâ piyasanın Avrupa'dan her an gelebilecek olan kötü haberlere karşı tetikte olduğunu söyledi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısına yüzde 0.6 değerlenerek 1,156.25 seviyesine çıktı ve bu haftaki kayıplarını yüzde 0.8'e düşürdü. Filipin pezosu da yüzde 0.5 güçlenerek 43.905'e yükseldi ve haftalık kayıplarını yüzde 0.6'yla sınırladı. Çin yuanı yüzde 0.39 kazançla 6,3485'ten işlem gördü. Yuan, bu hafta ABD doları karşısında yüzde 0.26 yukarıda seyrediyor. Endonezya rupisi yüzde 0.2 artışla 9,070 seviyesine yükseldi ve bu hafta yüzde 0.1 değerlenmeye işaret etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.4 kazançla, haftalık kayıplarını yüzde 2.7'ye düşürdü. Uluslararası Para Fonu IMF'nin yönetici direktörü Christine Lagarde dün Avrupa'daki borç krizinin yalnızca bir grup ülkeyle çözülemeyecek boyuta ilerlediğini söyledi.