Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki krizin sonucunda euro ve hisse senedi fiyatlarının düşmesi, Avrupalı şirketleri satın almayı planlayan ABD ve Asyalı holdinglerin adımlarını hızlandırmasına yol açabilir.

Bloomberg'in verilerine göre, Johnson&Johnson's'un İsviçreli Synthes Inc.'e yaptığı 21.3 milyar dolarlık teklifin öncülük yaptığı Avrupa'daki şirketi alımları, bu yıl yüzde 58 artışla 252 milyar dolara çıktı. Satın alımların Temmuz ayında hız kesmiş olmasına rağmen, General Electric Co.'dan Çin'in HNA Group Co. ve Japonya'nın Fast Retailing Co.'suna kadar birçok şirket Avrupa'da daha fazla satın alma arayışında olduklarının sinyalini verdi.

Ekonomik baskıların Avrupa'daki anlaşmaları yavaşlatmasına rağmen, "dünya genelinde pazarlığa oturmaya hazır birçok iyi pozisyonlu alıcıların" olduğuna dikkat çeken Goldman sachs Group Inc.'in Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya-Pasifik'teki şirket evlilikleri müdürü Gregg Lemkau, bunun en büyük sebebinin eurodaki zayıflık ve hisse senetlerindeki düşük değerlemeler olduğunu belirtti.

15 yıldan bu yana Avrupa ilk kez en iyi alışveriş imkanını sunabilir. MSCI Avrupa Endeksi, kazançların 10.4 katından fiyatlanarak, bölgedeki hisselerin 1995'ten bu yana neredeyse en düşük değerlemelere işaret ediyor.

Diğer yandan, 2 yıl önce başlayan borç krizinden bu yana dolar karşısında yüzde 13 değer kaybetmiş olan euro da Amerikalı alıcılar için şartları daha da kolaylaştırıyor. Olası Japon alıcılar için de benzer durum geçerli; zira yen de son 6 ayda aralarında euronun da bulunduğu gösterge sepetine karşı yüzde 10 değerlendi.