Advertisement

İngiliz ekonomisini eleştiren Fransız yetkililer arasına Fransa Maliye Bakanı François Baroin de katıldı.

Baroin, Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, ''İngiltere'de ekonomik durum bugün kaygı verici. Ekonomik koşullar anlamında İngiliz olmaktansa Fransız olmayı tercih edersiniz'' dedi.

Bakan Baroin, ''Verecek dersimiz olmadığı doğru, ancak (İngiltere'den) alacak dersimiz de yok'' ifadesini kullandı.

Paris ve Londra arasındaki ilişkiler, geçen hafta İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Euro Bölgesi'nin borç krizinin çözümüne ilişkin AB anlaşmasında değişikliği reddetmesi üzerine gerilmişti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, bu hafta, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, ekonomik temelleri dikkate alması durumunda Fransa'dan önce, Fransa'ya göre daha fazla borçlu, enflasyonu yüksek ve daha az büyüyen İngiltere'nin kredi notunu düşürmesi gerektiğini söylemişti.

Fransa Finansal Piyasa İdaresi (AMF) Başkanı Jean-Pierre Jouyet de, ulusal çıkarlarına değil, yalnızca finansal çıkarlarına hizmet ettiği için İngiliz sağının dünyanın en aptalı olduğunu açıklamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 13:54 Misafir ülkelerde insanlara benzerler.zor zamanlarda gerçek yüzleri görülür.bunlar söylenecek laflarmı,çıkarına dokunduğunda ısırılmaya hazır ol.