Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, ABD'de açıklanan verilerin beklenenden daha iyi çıkması ve Fitch Ratings'in Endonezya'nın kredi notunu 14 yıl sonra ilk kez yükseltmesinin etkisi ile, son yedi günde ilk yükselişini gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 yükselerek, Londra saati ile 10:07'de 904.33 puana çıktı. Endeks bu çıkışla, 25 Kasım ile biten haftadaki yüzde 3.2'lik düşüşten bu yana gösterdiği en hızlı haftalık kaybını daralttı. Endonezya'da Jakarta Bileşik endeksi yüzde 1.8 yükseldi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2'lik çıkış gerçekleştirdi. Macaristan'da BUX Endeksi, hükümetin bankalarla Döviz kredileri konusunda anlaşmaya varmasının etkisi ile yüzde 2 tırmandı.

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin Mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi. Bu durum, dünyanın en büyük ekonomisinin 2012 yılına girerken güçlenmekte olduğunu işaret ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Endonezya'nın uzun dönemli öviz ve yerel para cinsinden kredi notunu "BB+"den "BBB-"ye yükseltti.

Budapeşte merkezli aracı kurum Buda-Cash Brokerhaz Zrt.'nin hisse senedi analisti Zoltan Reczey, "ABD ekonomisi yılı iyi durumda kapayacak gibi görünüyor" dedi ve "ABD ekonomisinin iyi performans göstermesi de Avrupa'daki büyüme endişelerini azaltabilir. Ancak bu etkiler piyasada fazla uzun sürmez" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de işsizlik başvuruları 10 Aralık ile biten haftada 19,000 düşerek beklenenden daha hızlı bir düşüş gerçekleştirdi ve Mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi.

New York ve Philadelphia Fed imalat sanayi göstergeleri, siparişler ve istihdamdaki artışın desteği ile Aralık ayında beklenenden daha fazla arttı.