Advertisement

Grameen Bank ile mikro kredi projesini geliştiren Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus, çok zor bir yılın geldiğini ve sorunların daha akut hale dönüştüğünü belirterek, ''Yaşananları, sistemin işlemediğine ilişkin bir uyandırma çağrısı olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Yunus, 1976'da yoksullara, özellikle de kadınlara, küçük işletmeler kurabilmeleri için teminatsız krediler vermek üzere kurduğu Grameen Bank'ın halihazırda yüzde 97'si kadınlardan oluşmak üzere, 8,3 milyon yararlanıcısı bulunduğunu kaydetti.

Yıllık 1,5 milyar dolar borç verdiklerini ve geri ödeme oranının yüzde 98'lerde olduğunu söyleyen Yunus, banka yönetim kurulunun da, bankadan borç alan insanlardan oluştuğunu belirtti.

Eğitime verdikleri önemin altını çizen Yunus, yüksek öğretim seviyesine ulaştığında çocuklara eğitim kredisi sağladıklarını aktardı.

Yunus, borç alanların haftalık geri ödemeleri sayesinde bankada büyük miktarda para biriktiğini, böylece hükümetlerden ya da yurtdışından kaynak sağlamayan Grameen Bank'ın, sürdürülebilirliğini sağladığını anlattı.

Mikro kredi fikrinin tüm dünya için model oluşturduğunu dile getiren Yunus, bazı ülkelerde ise kendilerinin mikro kredi programları yürütmek üzere davet edildiğini söyledi. Yunus, ''New york'ta bir program yürütüyoruz. 2008'de başlattık. 6 bin 500 borç alan var. Nebraska ve Indianapolis'e davet edildik. Seneye San Fransisco ve Detroit'de açacağız. Ayrıca Meksika'da, Kolombiya'da, Kosta Rika'da, Guatemela'da, Brezilya'da, Çin'de, Kosova'da, Zambiya'da, Hindistan'da ve Endonezya'da mikro kredi programları yürütüyoruz'' diye konuştu.

''Türkiye'de mikro kredi programı A kaliteye sahip''

Türkiye'de yürütülen mikro kredi programına da değinen Yunus, ''Türkiye'de mikrokredi programı A kaliteye sahip'' dedi.

Yunus, Türkiye'de başlatılan mikro sigorta uygulamasının, işin içinde bir sigorta şirketinin bulunması dolayısıyla diğer ülkelerdeki uygulamalardan ayrıldığını belirtti.

''Para kazanmaya değil, sorunları çözmeye yönelik iş modeli geliştirilmeli''

Muhammed Yunus, 2012 yılında dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerinde ise, şunları kaydetti:

''Çok zor bir yıl geliyor. Karanlık bulutlar daha da karanlıklaşıyor. Sorunlar daha akut hale geliyor. Yaşananları, sistemin işlemediğine ilişkin bir uyandırma çağrısı olarak değerlendiriyorum. Bu sistemde herşey para için yapılıyor. Daha sosyal bir sistem oluşturmalıyız. Sadece para kazanmaya değil, sorunları çözmeye yönelik bir iş modeli geliştirilmeli. İnsan yaşamı sadece para kazanmakla ilgili değildir. Mevcut finansal sistem dünya nüfusunun büyük kısmını dışlıyor. Finansal sistemi yeniden yapılandırmamız, yeniden tasarlamamız ve finansal hizmetleri tüm insanların hizmetine sunmamız gerekiyor.''