Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözüm paketi için Avrupa Birliği'nin 19 Aralık'a kadar kaynak bulacağına yönelik iyimserliğin etkisiyle ABD hisseleri değerlendi ve S&P 500 Endeksi'nin haftalık kayıplarını azaltacağına işaret etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,222.91 puana yükseldi. Endeks haftanın ilk üç gününde yüzde 3.5 düşüş kaydetmesinin ardından dün yüzde 0.3 primlendi.

Haftanın ilk 3 günde satışların gereğinden fazla olduğunu belirten Florida'daki Raymond James&Associates'in baş yatırım stratejisti Jeffrey Saut, piyasaların düşeceğine yönelik pozisyon almak için birçok sebebin bulunduğunu, bunun içinde tek istisnanın ABD gelen olumlu verilerin olduğunu söyledi. Saut, hisselerdeki düşük değerlemeye de dikkat çekti.

S&P 500 Endeksi, Ekim'den bu yana ilk kez 2 hafta üst üste kazanç sağlamasının ardından bu hafta yüzde 2.5 aşağıda seyrediyor. Endeks 13 Aralık'ta, Fed'in yeni teşvik açıklamaktan kaçınmasıyla sert düşüş kaydetmişti.

ABD Merkez Bankası, küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen ABD ekonomisinin genişlemeye devam ettiğini açıkladı.

ABD hisseleri dün işsizlik başvuruları ve imalat verilerinin dünyanın en büyük ekonomisindeki güveni artırmasıyla yükselmişti.