Advertisement

Bu yılın Ocak-Eylül döneminde çimento üretimi artarken, ihracat düştü. Bu yılın 3 çeyreği sonu itibarıyla Türkiye'nin çimento ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 24 azaldı.

AA muhabirinin, Çimento Müstahsilleri Birliği verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de bu yılın 9 ayında çimento üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,59 artarak, 48 milyon 41 bin 735 ton olarak gerçekleşti. 48 milyon tonluk üretimin yaklaşık 18'i ihraç edilirken, ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 daraldı.

Türk müteahhitlik firmalarının yoğun olarak iş yaptığı Arap ülkelerindeki, Arap Baharı olarak adlandırılan olaylar, Türkiye'nin çimento ihracatının da düşmesine yol açtı. Türkiye'nin ihracatı bu yılın 9 ayında yaklaşık 8 milyon 848 bin ton olarak gerçekleşti. Geçen yılın 9 ayında 11 milyon 616 bin ton çimento ihracatı yapılmıştı.

-İç satışlar arttı-

Buna karşılık iç piyasadaki çimento satışı yüzde 12,43 oranında arttı. Yılın 9 ayında iç piyasaya yaklaşık 39,1 milyon ton çimento satıldı.

Bölgesel olarak bakıldığında ise tüm bölgelerde üretim artışı oldu. En fazla üretim artışı ise yüzde 9 ile Karadeniz Bölgesinde görüldü. İç satışlarda tüm bölgeler büyürken, en büyük büyüme yüzde 19-20 ile Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde görüldü.

İhracatta ise tüm bölgelerde azalış gerçekleşti. Özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yüzde 60'lara varan düşüşler yaşandı.