Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Stark, AMB'nin daha fazla tahvil satın almasının Euro Bölgesi borç krizine çözüm olmayacağını söyledi.

Stark Alman Wirtschaftswoche dergisine yaptığı açıklamada, AMB'nin önceliğinin fiyat istikrarını sağlamak olduğuna dikkati çekerek, bölgedeki krizin para politikası önlemleriyle çözülemeyeceğinin altını çizdi.

AMB'nin daha fazla tahvil satın almasının Euro Bölgesi borç krizine çözüm olmayacağı uyarısında bulunan Stark, Avrupa Merkez Bankası'nın 2010 yılı Mayıs ayından bu yana zaten yaklaşık 210 milyar euro değerinde devlet tahvili satın aldığını hatırlattı.

Stark, piyasalarda krize kısa vadeli çözümler beklendiğini ifade ederek, bunun İtalya'nın borcunun yeniden finanse edebilmesi için gerekli olduğunu belirtti.

Özellikle piyasalarda güven sorunu yaşayan İtalya'ya destek olmak için 8-9 Aralık'ta Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde alınan kararların hızla uygulamaya geçirilmesi çağrısında bulunan Stark, bu ülkenin yüksek düzeyde refinansmana ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Stark, İtalya'nın kapsamlı reform programı ve konsolidasyon tedbirleriyle buna kendisinin bir temel oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

Yunanistan'ın borç sorununa da değinen Stark, ülkenin reform programının yavaşladığına dikkat çekti.

AMB'nin altı üyeli yönetim kurulu üyesi Stark, Eylül ayında kişisel sebepleri gerekçe göstererek görevinden istifa etmişti. Bazı kaynaklar ise Stark'ın, AMB'nin tahvil satın alma programı konusundaki görüş ayrılığı yüzünden istifa ettiğini savunmuşlardı.

Stark'ın yıl sonuna kadar görevini bırakması bekleniyor.