Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., OPEC'in günlük 30 milyon varillik üretim kotasının petrol fiyatlarında gelecek yıl hızlı bir yükselişe neden olabileceğini kaydetti. Goldman'ın New York ofisinde enerji araştırma müdürü David Greely, üretim tavanının uygulanmasının petrol fiyatlarında güçlü yukarı riskler yaratacağını söyledi. Greely, Petrol ihrac eden ülkeler topluluğu OPEC'in hedefin günde 700,000 varil üzerinde üretim yaptığını ve Irak ve Libya'dan dolayı arzın artması ile birlikte, üretimi kısmak zorunda kalacağını kaydetti.

 

OPEC, 14 Aralık Viyana'da düzenlediği toplantıda, üç yıl sonra ilk kez yeni bir üretim tavan seviyesi belirledi. Bu anlaşma, bazı OPEC üyelerinin, Avrupa'daki borç krizinin dünyayı resesyona yönlendirmekte olduğu işaretleri ile birlikte, varil başına 100 dolar civarındaki petrol fiyatınının talebi azaltabileceği endişeleri taşıdığının altını çiziyor.

Greely, "Küresel ekonomideki kayda değer yavaşlamaya karşın, petrol talebinin üretim kapasitesi artışının oldukça üzerinde büyümesini beklemeye devam ediyoruz" dedi ve "Stokların ve OPEC'in atıl kapasitesinin etkin bir şekilde ortadan kalkması yalnızca bir zaman meselesi, talebin azalması için yüksek fiyat ve talebin mevcut arza paralel kalması gerekiyor. Özellikle Dubai hampetrolü için spot fiyatlar, talebin artmakta olduğu bir sıkışık piyasayı yansıtıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Greely, Backwardation olarak bilinen, kısa vadeli Dubai hampetrolünün daha sonraki kontratlar arasındaki primin son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Şubat teslimatı Brent türü hampetrolün varil fiyatı 16 Aralık Cuma günü 25 sent ya da yüzde 0.2 düşerek 103.35 dolara indi.