Advertisement

Çin'de konut fiyatları Kasım ayında, hükümetin emlak piyasasındaki kısıntıları sürdürmeyi planlaması ile birlikte, verileri izlenen 70 büyük kentin yarısından fazlasında düşüş göstererek bu yılın en kötü performansını gösterdi. Birinci el konut fiyatları, 49 kentte önceki aya göre düştü. Konut fiyatları Ekim ayında 33 kentte düşüş göstermişti. Kasım ayında yalnızca beş kentte konut fiyatları yukarı yönde hareket etti.

Hong Kong'da Credit Suisse Group AG'den emlak analisti Jinsong Du, "Konut fiyatları, hükümetin sıkılaştırmasının sürmesi ile birlikte daha da düşecek" dedi ve "Gelecek yıl, küçük emlak geliştirme şirketlerinde daha da iflas ya da varlık satışları göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet geçen hafta, konut satışlarını düşüren ve fiyatları aşağı çeken gayrımenkul sektörü kısıtlamalarını geri almayacağını açıkladı. Çin bu yıl, kaporaları ve mortgage koşullarını artırarak tedbirleri yoğunlaştırdı ve ayrıca 40 kennte konut alımlarına kısıtlamalar da getirdi. Çin'in dört büyük kenti olan Shanghai, Beijing, Shenzhen ve Guangzhou'da birinci el konut fiyatları Ekim ayına göre yüzde 0.3 geriledi ve bu yılın en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirdi. Doğu bölgesinde liman kenti Ningbo ve Kuzey Kore sınırı yakınındaki Shenyang kentinde konut fiyatları, yüzde 0.6 ile en büyük aylık düşüşleri gösterirken, güneybatıdaki Shenyang kentinde konut fiyatları yüzde 0.2 ile 70 kent arasında en hızlı yükselişi yaptı.