Advertisement

Çin resmi ajansı Şinhua'nın flaş olarak duyurduğu habere göre, Kim Jong İl 70  yaşında "büyük fiziksel ve zihinsel sebeplerden'' ani bir şekilde hayatını kaybetiği duyuruldu.

Şinhua'nın da Kuzey Kore haber ajansına dayandırdığı haberine göre Kim, 17 aralık cumartesi günü trenle yolculuk sırasında yerel saat ile 08.30'da hayatını kaybetti.

Kim Jong Il, halkı açlıkla mücadele halindeyken nükleer silah üretimiyle meşgul olduğu için diğer ülkelerden kınama görüyordu. 1994 yılında işbaşına geçen Kim, 17 yıldır rejimi korumak adına ülkenin kapılarını dünyaya kapalı tutuyordu.

Liderin ölümünün ardından Asya piyasalarında satışlar hızlanırken yerine en küçük oğlu Kim Jong Un geçecek olmasının ise Kore Yarımadası'nda kaşılıklı birbirine savaş için meydan okuyan 17 milyon insanın fitilini ateşlemesinden korkuluyor.

Beyaz saray ise, Japonya ve Güney Kore ile yakın temas halinde olduğunu açıkladı.

 

-"Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti Kahramanı'' Kim'in ölümü sebebiyle 29 Aralık'a kadar ulusal yas ilan edildi

Kuzey Kore'nin resmi basın kuruluşu Kore Basın Merkezi Ajansının (KCNA) açıklamasına göre, Kim Jong-İl'in yerine geçmek üzere 30 yaşından küçük, en genç oğlu Kim Jong-Un belirlendi.

Nükleer silaha sahip ancak diplomatik açıdan tecrit edilmiş ve can çekişen bir ekonomiye sahip Kuzey Kore'nin ülkeyi demir yumrukla 1994'ten beri idare eden lideri Kim Jong İl, resmi biyografisine göre, öldüğünde 69 yaşındaydı.

Spiker devlet televizyonundan Kim'in ölüm haberini gözyaşları içinde okurken, televizyondan Kuzey Kore halkının liderlerinin ardından bazen histeri krizi şeklinde üzüntülerini ifade ettikleri gösterildi.

Kuzey Kore resmi medyası, Kuzey Korelilerden, Kim Jong-Un'u yeni liderleri olarak kabul etmeleri çağrısı yaptı.

Tarihin tek komünist hanedanlığı Kuzey Kore'de Parti'nin tüm mensupları, işçiler, askerler ve halktan, ''yoldaş Kim Jong-Un'a sadık olmaları, partinin birleşik cephesini, orduyu ve kamuyu korumaları ve güçlendirmeleri'' istendi.

Kim Jong-İl'in cenaze töreni 28 Aralık'ta başkent Pyongyang'da yapılacak. Kuzey Kore yöneticileri, 17'sinden 29 Aralık'a kadar ülkede ulusal yas ilan ettiler.

Bu arada, Güney Kore'nin ardından Japonya'da da hükümet, Kim Jong-İl'in ölümünün ardından acil olarak toplandı.


-Kim'in hayatı ve lider oluşu

''Büyük fiziksel ve zihinsel sebeplerden'' 69 yaşında hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, 16 şubat 1942'de doğdu. Kim, 1960'da Kim İl Sung Üniversitesinde siyaset ve ekonomi bölümüne başladı. Bu okuldan dört yıl sonra mezun oldu.

Kim, mezuniyetinin ardından 1964 yılında Kore İşçi Partisinin merkez komitesinde çalışmaya başladı. Kim, 1973 yılının şubat ayında komitenin sekreteri olarak seçildi ve bir yıl sonra Merkez Komitesi Siyasi Büronun üyesi oldu.

Ekim 1980'den beri Politbüro üyesi olan ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu üyesi olan Kim, 1982 ile 1998 yılları arasında Yüksek Halk Meclisi yardımcısı olarak seçildi.

Aralık 1992 ile Nisan 1993 yılları arasında Kore Halk Ordusu Başkumandanlığı yapan Kim, ayn zamanda Ulusal Savunma Komisyonu Birinci Başkan Yardımcılığı, ardından da Başkanlık görevlerini yürüttü.

Kim Jong İl, 8 Ekim 1997'de Kore İşçi Partisi genel sekreterliğine seçildi.

Ayrıca Kim'e 1975 ve 1982 yıllarından onursal bir unvan olan ''Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti Kahramanı'' unvanı verildi.

Kim'e ayrıca Nisan 1992'de Kuzey Kore Mareşali unvanı da verilmişti.

Devam edecek...