Advertisement

Kuzey Kore'nin diktatör lideri Kim Jong Il'in ölümünün ardından doğu Asya'daki istikrarın zedeleneceği endişesi ile riskli varlıklara olan talebin düşerken Japon hisseleri de kayıplarını genişletiyor. 

Japonya'nın bir numaralı ihracatçısı Sony Corp hisseleri yüzde 2.9 kayıpla tıpkı Güney Kore'deki rakibi Samsung Electronics gibi değer kaybediyor. gelirinin dörtte birini Asya'dan elde eden Kawasaki Kisen Kaisha LTD hisseleri de gerilerken Sumitomo Osaka Cement Co. hisseleri ise yüzde 9.4 düşüşle tepetaklak oldu.

Nikkei 225 Endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 1.6 değer kaybetmesinin ardından yüzde 1.1 kayıpla Tokyo'da 8,311.24 seviyesine geriledi. Japon hükümetinin bu ayki ekonomik oturumu ertelemssinin ardından Topix Endeksi yüzde 1 kayıpla 716.07 seviyesine düştü.

Tokyo'daki Sumitomo Trust & Banking Co piyasa stratejisti Ayako Sera konuyla ilgili, "Risk alamazsınız çünkü bu olay Japonya, Çin ve Güney Kore'nin de içinde olduğu Doğu Asya'daki ekonomik tansiyonun dengesini kötü etkileyebilir." yorumunda bulundu.