Advertisement

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölüm haberi Asya piyasalarını olumsuz etkiliyor. Asya hisse senetledi değer kaybederken, dolar yükseldi ve Kore para birimi won son iki ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi. Öte yandan, piyasalarda dikkatler Avrupa maliye bakanlarının bugün borç krizini görüşmek üzere yapacakları telekonferans görüşmesine çevrilmiş durumda.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:29'da yüzde 2 aşağıda seyrediyordu. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3 düşerken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, ülkede konut fiyatlarının geçen ay düşüş göstermesi ile birlikte yüzde 2.6 geriledi. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 geriledi. Dolar euro karşısında yüzde 0.4 yükseldi ve 1.2993 seviyesine gelirken, Kore wonu karşısında yüzde 1.6'lık bir ralli gerçekleştirdi. Petrol düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve bakır iki günlük yükselişini tersine çevirdi.

Kore Merkez Haber Ajansı'nın haberine göre, 70 yaşındaki Kuzey Kore lideri Kim, 17 Aralık'ta ani bir hastalıktan dolayı öldü. Euro Bölgesi maliye bakanları bugün, borçlu ülkelere IMF yoluyla ek yardım ve bütçe kurallarının sıkılaştırılması konularında bir telekonferans görüşmesi yapacak. Fransa Hazinesi, Fitch'in geçen hafta ülkenin not görnümünü durağandan negatife düşürmesinin ardından 7 milyar euro (9.1 milyar dolar) tutarında borçlanma kağıdı satacak.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Im Jeong Jae, "Yatırımcıların en sevmediği şey belirsizlik" dedi ve "Kuzey Kore liderinin ölümü konusunda çok sınırlı bilgi olması ile birlikte, bu komünist ülkede ne olacağını ve bu durumun bölgeye etkilerini tahmin etmek çok yanıltıcı olablir" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Aralık 2011 Pazartesi, 09:35 Misafir bir yandan diktatör deniliyor, bir yandan da borsada düşüş sebebi olarak gösteriliyor.