Advertisement

Avrupa liderinin borç krizini görüşmek için gerçekleştirecekleri telekonferans öncesinde petrol düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Borç krizinin ekonomik büyümeyi yavaşlatarak akaryakıta olan talebin düşeceği endişesiyle hareket eden petrol, Kuzey Kore'nin dikatatör lideri Kim Jong Il'in ölüm haberinden de olumsuz etkileniyor.

Petrol vadelileri ağustos ayından beri en uzun kayıp serisini gerçekleştirirken New York'ta yüzde 0.9 düştü. Avrupa Birliği maliye bakanları yeni bütçe kuralları yaratmak ve ek yardım ile igili görüşmek üzere bugün bir telekonferans gerçekleştirecekler.  Uluslararası Enerji Ajansı IEA'e göre Avrupa'nın ham petrol talebi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu çeyreğe göre yüzde 2.8 düşüş kaydedebilir. Hali hazırda kayıp veren petrol, Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölüm haberinin ardından kayıplarını genişletti.

"Ekonominin yakın vadede yönü aşağıyı gösteriyor, bu yüzden fiyatların aşağı yönlü seyir izlemesi sürpriz olmamalı." diyen Hong Kong'taki Societe Generale SA emtia stratejisti Jeremy Friesen, "Piyasaya zaten bir dünya belirsizlik hakimdsi, Kim'in ölümü de buna tuz biber ekti. Çin'in hiçbir şekilde riske tahammülünün olmadığı bir zamanda  bu olayın gerçekleşmiş olması da ayrıca başlı başına bir risk unsuru." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ocak vadeli ham petrolün varili 87 sent düşerek 92.67 dolara gerilerken Singapur'da ise yerel saatle 12.51'de 92.76 dolardan işlem gördü. Petrol kontratı 16 aralık cuma tarihinde yüzde 0.4 düşüşle 2 kasımdan beri en düşük seviye olan 93.53 dolara geriledi. Daha aktif olan şubat kontratı ise 82 sent gerileyerek 92.93 dolardan işlem gördü. 2010 yılında yüzde 15 yükseliş kaydeden petrol fiyatları bu yıl yüzde 2 artıda seyrediyor.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 74 sent düşerek 102.61 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı  9.71 dolar oldu.