Advertisement

Fitch Reytings'in Avrupa ülkelerinin kredi notunu düşürebileceğini açıklamasının ve Çin konut fiyatlarının bu yılın en kötü performansını göstermesinin ardından bakır, çinko ve nikel son üç günde ilk kez düşüşe geçti.

Kuzey Kore'nin diktatör lideri Kim Jong Il'in ölüm haberiyle dolar güçlennip Asya hisseleri gerilerken Londra metal Borsası'ndaki üç ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 2 kadar düştü. Bakırın kontratı Şangay'da yerel saatle 11.55'te 7,208.25 dolardan işlem görürken bu yıl için yüzde 25 kayba hazırlanıyor.

Fitch ayrıca, euro bölgesindeki İspanya, İtalya, Belçika, Slovenya, Kıbrıs Rum kesimi ve İrlanda'yı da uyararak, bu ülkelerin notunu Ocak 2012'ye kadar düşürebileceğini bildirdi. Avrupa Birliği maliye bakanları yeni bütçe kuralları yaratmak ve ek yardım ile igili görüşmek üzere bugün bir telekonferans gerçekleştirecekler.

Hangzhou'daki Baocheng Futures Co analisti Cheng Xiaoyong konuyla ilgili "Avrupa ve ABD'ye bakacak olursak eğer metal fiyatlarını desteklemek adına çok fazla olumlu haberin olmadığını da görürüz. Ayrıca fiyatları yukarı taşıyacak ortalarda hiçbir şey olmadığını söylemeye bilmem gerek var mı?" yorumunda bulundu.

Çin'de konut fiyatları Kasım ayında, hükümetin emlak piyasasındaki kısıntıları sürdürmeyi planlaması ile birlikte, verileri izlenen 70 büyük kentin yarısından fazlasında düşüş göstererek bu yılın en kötü performansını gösterdi. Birinci el konut fiyatları, 49 kentte önceki aya göre düştü. Konut fiyatları Ekim ayında 33 kentte düşüş göstermişti. Kasım ayında yalnızca beş kentte konut fiyatları yukarı yönde hareket etti.