Advertisement

Asya paraları, Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölümünün ardından değer kaybetti. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansının, ülke liderinin ölümünü açıklamasının ardından gelişen piyasa para birimleri arasında en sert düşüş Güney Kore wonunda görüldü.

Kuzey Kore Haber Ajansı, 70 yaşındaki Kim'in bir seyahat esnasında ani bir şekilde rahatsızlanmasının ardından öldüğünü açıkladı. Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin dolar karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.4 ve MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 düşüş kaydetti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Avrupa'nın borç krizine kapsamlı bir çözüm bulunması konusunda başarısız olduğu gerekçesiyle İspanya ve İtalya'yı negatif izlemeye almasının ardından, Fransa'nın görünümünü de negatif olarak belirledi.

Kim Jong Il'in ölümünün won satışlarını tetiklediğini, ancak ülkenin lider değişikliğine hazırlıklı olmasından ötürü satışların kısa süreli olacağını belirten Credit Agricole CIB'nin Hong Kong'taki kıdemli stratejistlerinden Frances Cheung, "piyasanın beklentisinin zaten Avrupa'daki borç krizinden ötürü oldukça düşük seyretmekte olduğunu" hatırlattı.

ABD doları karşısında yüzde 1.6 düşüşle 1,177.15 seviyesine gerileyen Güney Kore wonu, 26 Eylül'den bu yana en sert değer kaybına işaret etti. Endonezya rupisi yüzde 0.6 kayıpla 9,090 düzeyine; Filipin pezosu yüzde 0.5 düşüşle 44.037 seviyesine ve yuan da yüzde 0.07 değer kaybıyla 6.3530'a geri çekildi.