Advertisement

Yatırımcıların Euro Bölgesi'ndeki krize kapsamlı bir çözüm bulunacağına ilişkin umutları gittikçe azalırken, Avrupalı maliye bakanları bugün kurtarma fonunun artırılması ve yeni bütçe kurallarını kendilerinin belirlediği zamana yetiştirebilmek için görüşecek.

Konuya ilişkin bilgisi olan 2 kişi, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bugün TSİ 16:30'da, 9 Aralık'taki Avrupa Birliği Zirvesi'nde kararlaştırılmış olan IMF yoluyla aktarılacak 200 milyar euroluk ekstra fonlamayı ve yeni mali anlaşmaları görüşmek üzere bir araya geleceğini söyledi.

Maliye bakanlarının Noel'den önce ellerinden geldiği kadar fazla şey yapmak istediğini belirten Brüksel'dek ING Group'un ekonomistlerinden Carsten Brzeski, ancak belirsizliklerin sürmesinden ötürü piyasaları "iyimser Noel moduna" ne ölçüde sokabileceklerinin belirsiz olduğunu söyledi.

Bütçe kurallarının sıkılaştırılmasına yönelik anlaşma, Euro Birliği'nin 2 yıldır devam eden borç krizini çözeceğine ilişkin şüpheleri azaltma konusunda yetersiz kaldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, kapsamlı bir çözüme "teknik ve politik" olarak ulaşılamayabileceği gerekçesiyle, 16 Aralık'ta Fransa'nın kredi notunun görünümünü düşürdü. Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's de aynı gün Belçika'nın kredi notunu 2 kademe düşürerek, Aa3 seviyesine çekti.

Euro Bölgesi yetkilileri, IMF kredilerinin düzenlenmesi konusunda belirledikleri zamanlamayı tutturmaya çalışıyor. Paket, Euro Bölgesi merkez bankalarının 150 milyar euroluk, AB dışında kalan ülkelerininin de 50 milyar euroluk katılımı öngörüyor.

Kaynaklardan biri, Euro Bölgesi maliye bakanlarının, Avrupa'nın kalıcı kurtarma fonu ESM'nin öngördüğü önceki hamlelerden de vazgeçilmesi çağrısında bulunacağını söyledi.