Advertisement

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il nin ölümü kore yarımadasındaki tansiyonun artacağı endişelerini yoğunlaştırdı.Bunun etkisiyle  gelişen piyasalardaki hisse senetleri düştü ve gösterge endeksleri 3 haftadaki en büyük değer kaybını yaşadı.
   
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Jakarta saati 12:43de, yüzde 1.6  azalarak 889.66 seviyesine indi ve 23 Kasım'dan bu yana en keskin düşüşünü yaşadı. Güney Kore Kospi Endeksi  Kim'in ölüm haberinin açıklanmasıyla birlikte yüzde 4.9 değer kaybetti. Daha sonra biraz toparlamasına rağmen yüzde 3.2 aşağıda seyrediyor. Çin'de konut fiyatlarında oluşan kötü performans ve Fitch Ratings'in Avrupa ülkelerinin kredi notlarında bir azalma olabileceği yönünde uyarmasının ardından Shangai Birleşik Endeksi yüzde 2.2 oranında gerileme kaydetti. Tayvan Taiex Endeksi yüzde 2.2 oranında geriledi.

Kuzey Kore'de devlet medyasında çıkan habere göre 70 yaşındaki Kim, yorucu bir tren gezisi sırasında ani bir şekilde hastalanarak, hayatını kaybetti. Devletten yayınlanan bir açıklamada, Kuzey Korelilere, Kim'in oğlu, Kim Jong Un'u 'sadakatle izlemeleri' yönünde çağrıda bulundu. Seul'deki işlemlerde, Güney Kore'li Huneed Technologies ülke savunmayla ilgili şirketlerdeki yükselişe öncülük etti.

Seul merkezli Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticisi Im Jeong Jae, "Yatırımcıların en çok sevmediği şey belirsizlik" dedi ve " Kim'in ölümü hakkında çok sınırlı bilgi olmasıyla birlikte, komünist ülkede nasıl bir etki yaratacağı ve  bölge güvenliğine olan etkisini tahmin etmek oldukça zor" değerlendirmesinde bulundu.