Advertisement

Avrupa hisse sentleri, otomobil şirketlerindeki yükselişlerin, Fitch Ratings'in Fransa, İspanya ve İtalya'nın kredi notunu düşürebileceği yolundaki uyarısının olumsuz etkisini gidermesi ile birlikte yukarı yönde hareket etti. Gösterge endeks Stoxx Europe 600 geçen haftaki kayıplarının bir kısmını geri aldı. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

Danske Bank A/S, başkan Eivind Kolding'in bir sonraki CEO olacağının açıklanmasının ardından yüzde 2 değer kazandı. Nestle SA, yüzde 0.6 yükseldi ve otomobil hisselerini içeren endeks yüzde 1.2 yukarı yönde hareket etti. Bu yükselişler Stoxx 600 endeksi'ni yukarı taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 09:52'de 234.86 puana çıktı. Gösterge endeks geçen hafta, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişeleri ve Fed'in ABD ekonomisini destekleme yönünde tedbirler almaktan kaçınmasının ardından yüzde 2.8 düşmüş ve ikinci haftayı da kayıpla kapamıştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölüm haberinin ardından yüzde 1.8 düştü ve bir haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı ise yüzde 0.5 yükseldi.