Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ABD'nin, ABD Kongresinde ortaya çıkacak muhalefet nedeniyle Euro Bölgesine yardım için Uluslararası Para Fonuna (IMF) katkısını artırma şansı olduğunu düşünmüyor.

Schaeuble, Alman radyosuna yaptığı açıklamada, ''Washington yönetimi, Kongre onayı olmaksızın IMF'ye karşılıklı kredileri kullanılabilir hale getiremez. Bunu yapma şansı yok ve Amerikan hükümeti bunu zaten açıkça ifade etti'' dedi.

IMF aracılığıyla Euro Bölgesi kurtarma fonlarının dolaylı olarak desteklenmesi yerine ''IMF genel fonunu'' desteklemenin değerlendirildiğini belirten Schaeuble, şunları kaydetti:

''Geçen yıl bazı Euro Bölgesi ülkelerinde borç krizi patlak verdiğinden bu yana IMF, Avrupa'nın istikrara kavuşması girişimlerinde bol bol yer aldı. Bu devam edecekse IMF'nın fonları desteklenmeli ve Avrupa, IMF'nin genel fonunu desteklemek için 200 milyar euro ek kredi vermeye hazır olduğunu açıkladı.''

Euro Bölgesi liderleri, IMF'nin Euro Bölgesinin krizle mücadele kapasitesini artırmak amacıyla IMF'ye karşılıklı kredilerde 150 milyar euro fon sağlamayı kabul etmişti.

Geri kalan 50 milyar avronun ise Euro Bölgesi dışındaki ülkelerden ve muhtemelen Avrupa dışındaki ülkelerden sağlanması bekleniyor.

Washington yönetimi, IMF'nin Euro Bölgesi kriziyle mücadelede ''önemli kaynaklara'' sahip olduğunu ve Amerikalı vergi mükelleflerinin daha fazla katkıda bulunmayacağını açıklamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Aralık 2011 Pazartesi, 13:56 Misafir haydi hep beraber ağlayalım.