Advertisement

Avrupa ülkelerinin tahvilleri, Kuzey Kore lideri  Kim Jong Il'in ölnesinin ardından Asya hisse senetlerinin değer kaybetmesi ve Güney Kore para birimi won'un son iki ayın en düşük seviyesine düşmesi sonrası, Avrupalı maliye bakanlarının borç krizine çözüm bulamayacakları endişelerinin de etkisi ile düştü.

10 yıl vadeli Fransa tahvillerinin faizi, Londra saati ile 09:51'de 13 baz puan yükselirken, Almanya tahvillerinin faizi dört baz puanlık bir çıkış gerçekleştirdi. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 gerilerken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.4'lük bir düşüş gösterdi. Kore para birimi won 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. euro ise dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.3027 dolara geriledi. Bakır fiyatları yüzde 0.6 düştü.

Euro Bölgesi maliye bakanları bugün, borçlu ülkelere IMF yoluyla ek yardım ve bütçe kurallarının sıkılaştırılması konularında bir telekonferans görüşmesi yapacak. Fransa Hazinesi, Fitch'in geçen hafta ülkenin not görnümünü durağandan negatife düşürmesinin ardından 7 milyar euro (9.1 milyar dolar) tutarında borçlanma kağıdı satacak. Kore Merkez Haber Ajansı'nın haberine göre, 70 yaşındaki Kuzey Kore lideri Kim, 17 Aralık'ta ani bir hastalıktan dolayı öldü.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Im Jeong Jae, "Yatırımcıların en sevmediği şey belirsizlik" dedi ve "Kuzey Kore liderinin ölümü konusunda çok sınırlı bilgi olması ile birlikte, bu komünist ülkede ne olacağını ve bu durumun bölgeye etkilerini tahmin etmek çok yanıltıcı olablir" değerlendirmesinde bulundu.