Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD ekonomisinin hız kazanmakta olduğunu göstermesi beklenen ekonomik veriler öncesi yükseldi ve gösterge endeks Stoxx Europe 600, bu hareketle birlikte, bu haftaki yükselişini genişletiyor. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.

Hollandalı imalatçı Wavin NV, Mexichem SAB'nin alım için verdiği teklifi yüzde 11 artırarak hisse başına 10 euroya çıkarmasının ardından yüzde 19'luk bir sıçrama gerçekleştirdi. Kamu hizmet şirketleri, China Three Gorges Corp.'un elektrik şirketi EDP-Energias de Portugal SA'nın % 21'lik payını alma konusunda yarışı kazanmasının ardından ralli yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, Londra saati ile 09:30'da 241.10 puana çıktı. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi ve bu hareket, New York Borsası açıldığında, gösterge endeksin yükselişini dördüncü güne taşıyabileceğini işaret ediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.

Londra'da Investec Wealth & Investments'tam araştırma müdürü John Haynes, Bloomberg Television'da Mark Barton'a yaptığı değerlendirmede, "ABD yaşam işaretleri göstermeye başlıyor" dedi ve "ABD ekonomisinde bir miktar olumlu ivme var" değerlendirmesinde bulundu.

Dün işsizlik başvurualarındaki düşüşün ardından, bugün ABD'de açıklanacak olan Kasım ayı kişisel harcamalar, dayanıklıklı tüketim malları siparişleri ve birinci el konut satışlarının artış göstermesi bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Kasım ayında yüzde 2.2 artması beklenirken, kişisel harcamaların yüzde 0.3 artış göstermesi öngörülüyor.