Advertisement

Dün Frankfurt'ta Avrupa Merkez Bankası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB) toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı ve ESRB Başkan Yardımcısı Mervyn King, Avrupa'daki borç krizinin Reel ekonomi için tehdit oluşturduğunu ve finansal istikrar görünümünün kötülediğini söyledi.

Eylül'den bu yana büyüme beklentilerin kötülediğini savunan King, yatırımcıların normal seviyelerde fonlama yapmak için yeterli güvene sahip olmadıklarını, ayrıca merkez bankalarına bağımlılığın da arttığını savundu.

Avrupa Merkez Bankası 21 Aralık'ta bölgedeki borç krizinden kaynaklanan kredi sıkışmasını önlemek üzere, bölgedeki bankalara 3 yıllık 489 milyar euro değerinde kredi kullandırdı. AMB bu haftanın başlarında, krizin, 2008'de Lehman Brothers Holdings Inc.'in iflasından bu yana görülmedik boyutlara ulaştığını söylemişti.

King, finansal istikrarın da Eylül'deki ESRB toplantısından bu yana kötülediğini belirterek, AMB2nin müdahalesinin kısa vadede fonlama sıkıntılarını gidermesinin beklendiğinin, ancak uzun vadede piyasaların bu fonlamayı kendi yapacak duruma gelmesinin gerektiğinin altını çizdi.

Euro Bölgesi'ndeki borçlanma maliyetlerinin yükselmesiyle, banka hisseleri bu yıl sert düşüş kaydetti. Haziran'ın sonundan bu yana Stoxx 600 Endeksi yüzde 12 düşüş kaydederken, Stoxx 600 Bankalar Endeksi'ndeki kayıplar yüzde 28'e ulaştı.