Advertisement

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın kurtarma paketinin henüz belirsiz olduğunu söylemesinin ardından, 1 ay içinde iki kredi derecelendirme kuruluşu tarafından kredi notu çöp seviyesine düşürülmüş olan ülke, Avrupa Birliği'nin merkez bankasının bağımsızlığını etkileyecek olan yeni yasanın çekilmesi çağrılarına karşı çıktı.

AB ve IMF, geçtiğimiz hafta, Macar yasakoyucuların bu yıl onaylamayı planladığı 2 yasanın merkez bankasının bağımsızlığına zarar verebileceğini söyleyerek, Macaristan ile kurtarma paketi görüşmelerini sonlandırdı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Orban'a gönderdiği mektubunda bu yasa taslaklarının geri çekilmesi çağrısında bulundu.

O yasalarda karşı çıkılacak bir şey olmadığını savunan Orban, "tüm bu görüşmeler belirsiz. Eğer IMF ile anlaşırsak, sigortamız var. Anlaşmazsak, yok. Ülke kendi ayakları üzerinde duracak ve işlemeye devam edecek" dedi.

Macaristan'da faizlerin yükselmesi, tahvil ihalelerinin hedefleri tutturamaması, forintin euro karşısında rekor düşüş kaydetmesi ve kredi derecelendirme kuruluşu standard&Poor's'un olası bir not indirimi sinyali vermesiyle Macar Hükümeti, geçtiğimiz ay IMF'den önümüzdeki yılki finansmanının garantiye alınmasını istedi. S&P, Moody's'in ardından ülkenin kredi notunu çöp seviyesine çektiği 21 Aralık'ta, bir IMF anlaşmasının Macaristan'ın kredibilitesini artıracağını  söyledi.

AB Yönetimi Sözcüsü Tamas Szucs, dün yazdığı mesajında, Avrupa Komisyonu'nun henüz Macaristan'la finansal yardım görüşmelerini yeniden başlatmaya karar vermediğini belirtti.