Advertisement

İngiltere hisse senetleri, bugün açıklanacak olan ve yükseliş göstermesi beklenen ABD verileri öncesi, yükselişini 2. güne taşıdı. Gösterge endeksi FTSE 100 son 3 haftada ilk haftalık yükselişini göstermeye hazırlanıyor.

Avrupa'nın ikinci büyük petrol üreticisi BP Plc, ham petrolün bu hafta son 2 aydaki en hızlı haftalık yükselişine hazırlanmasıyla birlikte yüzde 1.5 artış kaydetti. BG Group Plc, Kuzey Denizi'nde petrol bulduktan sonra yükselişe geçti.

FTSE 100, Londra saatiyle 12:23'de 55.46 puan veya yüzde 1 artarak 5,512.43 seviyesini görmesiyle haftalık kazancını yüzde 2.3'e çıkardı. Endeks, Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini bitirmek adına anlaşmaya varacakları iyimserliğiyle Ekim 4'de gördüğü en düşük seviyeye göre yüzde 11 arttı. FTSE All-Share Endeksi bugün yüzde 0.9 artarken İrlanda ISEQ Endeksi yüzde 1.6 yükseldi.

Bloomberg ekonomistlerinin tahminlerine göre Amerikan dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Kasım ayında yüzde 2.2, kişisel harcamaların yüzde 0.3 yükselmesi bekleniyor. Bu veriler Washington saatiyle 8:30'da yayınlanacak.

Kopenhag'daki PFA Pension A/S'nin Baş Stratejisti Witold Bahrke, " Amerika verileri piyasaların uzun zamandır beklediği geniş çapta ekonomik gelişme ve istihdam artışını gösteriyor" dedi.

İngiliz Bankacılar Birliği'nin bugün yaptığı açıklamaya göre, ekonomideki karanlık durumun hanehalklarının borcu arttırmaktansa geri ödemeye yönelmesiyle, mortgage onayları Kasım ayında beklenmedik bir şekilde düştü.

Londra'daki sanayi grubunun söylediğine göre bankalar 34,738 konut kredisi verdi. Bu rakam Ekim ayında 35,196, geçen yılın aynı döneminde ise 29,875'di.