Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları Kasım ayında, ücretlerin üç ayda ilk kez düşmesi ve bunun da ekonominin en büyük parçası olan tüketimdeki artışın olumsuz etkilenebileceğini işaret etmesi sonrası, beklenenden daha yavaş bir artış gösterdi.

Kişisel harcamalar Kasım ayında yüzde 0.1 yükseldi ve böylelikle ikinci ay üst üste artış göstermiş oldu. Kişisel gelirler de Kasım ayında yüzde 0.1 yükseldi ve bu yükseliş, Ekim ayındaki yüzde 0.4'lük çıkışın ardından, son üç ayın en zayıf yükselişini işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, kişisel harcamaların yüzde 0.3 artması bekleniyordu.

Yüzde 8.6 seviyesindeki işsizlik oranı, ücretlerdeki düşüşün de etkisi ile, Best Buy Co. ve Target Corp. gibi perakende şirketlerini, müşteri çekebilmek için promosyon yapmaya yöneltiyor. Vergi indirimleri ve bütçe konusunda ABD'deki siyasi anlaşmazlıklar ve Avrupa'daki borç krizi, önümüzdeki yılın başlarında, ekonominin yüzde 70'ini kapsayan tüketim harcamalarındaki büyüme üzerinde risk oluşturuyor.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James & Associates Inc. başekonomisti Scott Brown, "Hanehalkı bütçeleri halen sıkışık durumda" dedi ve "Amerikalılar harcamalrı sürdürmeye yetecek kadar paraya sahip, ancak halen çok sayıda baskı var. Riskler aşağıya eğilim gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan 79 ekonomistin harcamalr konusundaki tahminleri yüzde 0.2 ile yüzde 0.6 artış arasında gerçekleşti. Ankete göre, kişisel gelirin yüzde 0.2 artış göstermesi bekleniyordu.

ABD'de bugün açıklanan diğer bir veri olan dayanıklı tüketim malları siparişleri ise Kasım ayında yüzde 3.8 arttı. Bu veri, imalat sektörünün halen büyümede ön saflarda olduğunu işaret ediyor.

Maaş ve ücretler ise, önceki ayki yüzde 0.6 artışın ardından yüzde 0.1 düştü.