Advertisement

1989'daki "Kadife Devrim"in ardından ülkenin demokratik olarak seçilen ilk devlet başkanı olan Havel için önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından Havel'in eşi Dagmar Havlova, yakınları, çeşitli ülkelerden gelen çok sayıda devlet adamı, cenaze töreni için St. Vitus Katedrali'nde toplandı.

Törene katılanlar arasında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron da bulunuyordu.

Katedralde toplanan yaklaşık bin kişi, Havel'in Çek bayrağına sarılı tabutunu selamladı.

Tören sırasında Papa seçilmeden önce Vatikan'ın Prag'daki diplomatik temsilciliğini yapan 16. Benediktus'un mesajı okundu.

Mesajında Havel'in insan haklarını büyük bir cesaretle savunduğunu belirten Papa Benediktus, Havel'in liderliği sayesinde Çek Cumhuriyeti'nin demokratik bir ülke olarak uluslararası arenada saygın bir yere kavuştuğunu söyledi.

Havel'in hapishanedeki koğuş arkadaşı Prag Başpiskoposu Dominik Duka'nın yönettiği törende, Çek Filarmoni Orkestrası, Çek besteci Antonin Dvorak'ın "Requiem" adlı eserini çaldı.

Törenin ardından Havel'in tabutu, katedralin Altın Kapısından çıkarılarak sadece aile üyelerinin katılacağı bir törenle yakılacağı Strasnice Krematoryumu'na götürüldü.

Havel'in küllerinin konacağı kap, 1996'da yılında yaşamını yitiren ilk eşi Olga'nın Vinohrady Mezarlığı'ndaki mezarının yanına gömülecek.

Görev süresi 2003 yılında sona eren Havel, Pazar günü uykusunda son nefesini vermişti.

75 yaşındaki Havel, sigara tiryakisiydi ve hapishane yıllarından beri kronik bronşit hastasıydı.

Aynı zamanda tiyatro yazarı ve şair olan Havel, 1960'lı yıllardan bu yana çok sayıda piyes, kitap ve siyasi deneme yayımlamıştı.

İngiliz Başbakanı Cameron, Prag'dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Çek halkını tiranlıktan kurtaran, Avrupa kıtasında özgürlük ve demokrasinin egemen olmasına büyük katkıda bulunan Havel'e çok şey borçlu olduklarını söyledi.