Advertisement

Ette toptan satışta KDV oranının, yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi ardından, fiyat indiriminin vatandaşa yansıması için perakende satışlarda da KDV vergi indirimi beklentisi arttı.

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, toptan satışlardaki KDV indiriminin henüz vatandaşa yansımadığını söyledi.

KDV indiriminin satış noktalarında da yapılması durumunda müşteriye yansıyacağını ifade eden Yalçındağ, ''Düzenlemenin ardından biz eti KDV yüzde 1 olarak almaya başladık, yine yüzde 8 olarak satıyoruz. Aradaki farkı da bir sonraki ayın 26'sında Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili vergi dairesine yatırıyoruz. Bu indirimin müşteriye yansımamasındaki neden budur'' diye konuştu.-Piyasaya bir rahatlama ve güven geldi

Toptan satışlardaki vergi indirimini sektör olarak çok olumlu karşıladıklarını ifade eden Yalçındağ, bunun sektöre güven getirdiğini söyledi. Bu düzenlemeyle alışverişin de kolaylaştığına işaret eden Yalçındağ, bunun vergi düzeni anlamında da faydalı olduğunu belirtti.

Daha önceki yüzde 8 KDV uygulamasının sıkıntılarına değinen Yalçındağ, şöyle konuştu:

''Toptan fiyatta yüzde 8 katma değer vergisi uygulanması birçok açıdan sıkıntı yaratıyordu. Sadece onunla da bitmiyordu, yüzde 4 tevkifat yüzde 4 tahsilat uygulaması vardı. Bunun olumsuz etkileri oluyordu. Örneğin düğününüz var 100 kg et istiyorsunuz, bunun bedelini ödüyorsunuz. Diyelim ki bu etin bedeli 2 bin lira, bunun KDV'si eskiye göre 160 lira. Bu ikiye bölünüyor yarısı fatura üstüne ilave ediliyor, 2080 lira olan sizden tahsil ediyoruz, 80 liralık kısmını da siz bir sonraki ay bir beyannameyle götürüp vergi dairesine yatırıyoruz.

Siz eti aldınız, düğünü yaptınız, eti yediniz faturayı da yırtıp attınız. Devlet geliyordu o yüzde 4'ü de bizden istiyordu. Toptan satışlarda KDV yüzde 1'e indirilince, piyasalara bir rahatlama geldi, güven ve huzur geldi. O açıdan bu düzenlemeyi çok olumlu karşılıyoruz.''-Satış noktalarında da yüzde 1'e indirilmeli

Yalçındağ, ette yapılacak vergi indiriminin vatandaşa yansıması için satış noktasında da KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini belirterek, bu uygulandığında fiyat indirimin vatandaşa en az 2 lira olarak yansıyacağını kaydetti.

Ette fiyat indirimi için geniş çözümler üretilmesi gerektiğini savunan Yalçındağ, ''Örneğin besicinin aldığı yemin KDV'si de yüzde 8, ekmekte KDV yüzde 1, ette niye yüzde 8, suda niye yüzde 8, bunlar en temel gıda maddeleri. Bunun iyileştirilmesi için bir takım fedakarlıklar vergi konusunda da yapılmalı'' dedi.

Yalçındağ, temel gıda maddelerinde de genel anlamda bir KDV düzenlemesi yapılmasını umutla beklediklerini söyledi.

Kurban Bayramı sonrasında et piyasasında bir durgunluk yaşandığını dile getiren Yalçındağ, alım satımın yavaş yavaş başladığını ifade etti. Piyasalarda bir rahatlama gözlediklerini anlatan Yalçındağ, bu kapsamda kuzu eti fiyatlarında düşüşler olduğunu, dana eti fiyatlarında da bir miktar indirim olmasını istediklerini kaydetti.-Yüzde 8, kırmızı et için yüksek bir KDV oranı

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan da tüketicinin KDV indiriminden yararlanması için perakende satışta da KDV'nin indirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toptan fiyatlardaki indirimin, perakendede bir miktar ''psikolojik etki'' yarattığına dikkati çeken Yücesan, ''Ette KDV'nin düşeceği bilgisi haberi sonrasında halk, perakendeci ve esnafa press yaptı. Et piyasasında bir miktar münferit indirim gerçekleşti. Perakendede yüzde 1-2 fiyat düşüşü gerçekleşti'' diye konuştu.

AB ülkelerinde perakende ete uygulanan KDV oranlarının yüzde 2-5 arasında değiştiğini anlatan Yücesan, AB piyasasındaki dengeler de gözönüne alınarak, perakendede KDV'nin yüzde 3'e indirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yüzde 8'in kırmızı et için yüksek bir KDV oranı olduğunu, Türkiye'nin dünyada eti en pahalı yiyen ülkeler arasında yer aldığını savunan Yücesan, perakendede yapılacak vergi indirimiyle fiyatların bir miktar ineceğini söyledi.

''Kırmızı etin kansere ve damar sertliğine neden olduğu'' yönündeki haberleri de eleştiren Yücesan, ''Bunlarla baş edemiyoruz. Amerika'da bir araştırmadan alınan bir bilgiye göre diyorlar, Amerika'da insanlar 100 kilogram et tüketiyorlar, burada insanlar 10 kilogram bile et yiyemiyor. Bu tip yanlış bilgilerden kurtulursak, sektör rahatlayacak'' şeklinde konuştu.