Advertisement

Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan, tasarruf amacıyla uluslararası barış operasyonlarına olan katılımlarında ve dış temsilciliklerinde önemli kısıtlamalar yapmayı kararlaştırdı.

Alınan karar uyarınca, yeni yılın başından itibaren başlatılacak uygulama çerçevesinde, Afganistan ve Kosova'daki Yunan askerlerinin bir bölümü geri çekilirken, Somali, Lübnan ve Doğu Akdeniz'deki operasyonlarda yer alan Yunan savaş gemilerinin sayısının da büyük oranda azaltılacağı belirtildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, bütçeye 90 milyon avro kazandırılması amacıyla yapılacağı belirtilen uygulama çerçevesinde ayrıca, Yunanistan'ın çeşitli ülkelerdeki büyükelçiliklerinde görev yapan 137 askeri ataşe geri çekilirken, NATO ve ABD kurumlarında 134 Yunan görevlinin işlerine son verileceği ve BM'nin, Karabağ, Gürcistan, Sudan, Makedonya ve Sırbistan'daki barış güçlerindeki Yunan gözlemcilerin de neredeyse tamamının ülkeye döneceği bildirildi.

Haberlerde, daha önce BM ve NATO'nun çeşitli kurumlarında 19 olan Yunan gözlemci sayısının, 2012 yılından itibaren ikisi New York'da ve biri de Florida'da olmak üzere üçe düşürüleceği belirtildi.

Yunanistan Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos, Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi (KYSEA) toplantısında yaptığı konuşmada, "oluşan yeni veriler çerçevesinde, kritik tasarruf sağlanması için, Yunanistan'ın uluslararası tatbikatlara olan katılımının ve yükümlülüklerinin yeniden gözden geçirildiğini" söylemişti.