Advertisement

Çin'de hisse senetleri, para piyasası oranlarındaki sıçrama ve hükümetin demiryolu inşaatı harcamalarını düşüreceği ve emlak piyasasındaki kısıntıları gelecek yıl da sürdüreceği haberleri üzerine değer kaybetti. Böylelikle hisse senetleri son iki yılın en uzun süreli haftalık düşüşünü genişletti.

CSR Corp. ve China Railway Construction Corp., Xinhua haber ajansında, demiryolu bakanlığının 2012 yılında harcamaları yüzde 15 kısacağı yolunda bir haberin çıkmasının ardından, tren ve demiryolları ile ilgili hisselerdeki satışlara öncülük etti. Industrial & Commercial Bank of China Ltd., para piyasası oranlarının son beş haftanın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 1 değer kaybetti ve bankalardaki satışlara öncülük etti. Inner Mongolian Baotou Steel Union Co., China Investment Securities Co.'nun çelik üreticilerinin hisse senetlerinin son üç yılın en ucuz değerlemelerinde olduğunu kaydetmesi sonrası son altı ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Şanghay'da River Fund Management Co. genel müdürü Zhang Ling, "Ekonomi halen yavaşlıyor ve likidite yıl sonunda sıkışık" dedi "Her iki faktör bugünlerde piyasadaki zayıflığa katkıda bulunuyor. Eğer yavaşlama daha da yoğunlaşırsa, hükümet, vergi indirimleri gibi daha agresif tedbirlere yönelebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Şanghay Bileşik Endeksi 9.66 puan ya da yüzde 0.4 düşerek, yerel saatle 13:23'te 2,195.23 puana geriledi. Endekste, yükselen hisse senedine yakın sayıda hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,347.25 puana geriledi. ABD'de işlem gören en aktif Çin hisselerini içeren Bloomberg China-US 55 Endeksi, 23 Aralık Cuma günü yüzde 0.9 yukarıda kapandı. Hong Kong piyasaları bugün ve yarın Noel Tatili nedeniyle kapalı.