Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de yarın açıklanacak olan Tüketici Güveni verilerinin, Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine işaret edeceğine yönelik spekülasyon üzerine sığınılacak liman olarak görülen para birimlerinin talebi azaldı; dolar, geçtiğimiz haftadan kaydettiği kayıplarına tutundu.

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötülediğine ilişkin endişeler sürerken İtalya'nın bu hafta 20 milyar euroluk tahvil ihalesi gerçekleştirmesinin öncesinde euro, yen karşısındaki kayıplarını devam ettirdi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Japon hisselerindeki artışın etkisiyle 2 haftanın zirvesinin yüzde 0.6 mesafesinde seyretti. Çin yuanı, ülkedeki yasakoyucuların sermayenin dışarı kaçışını kontrol altına almak için para biriminin değerlenmesine izin vereceğine ilişkin spekülasyonun ardından son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Aşırı karamsar havanın yıl sonunda azaldığını, şu anda dolar ve yen gibi güvenli para birimlerinin alımının da düştüğünün görüldüğünü belirten Tokyo'daki Mizuho Securities Co.'nun yabancı tahvil biriminin yöneticisi Kengo Suzuki, "ABD ekonomisi dayanıklı" dedi.

Yen karşısında büyük değişiklik kaydetmemiş olan ve 77.99 yenden işlem gören dolar, euroya karşı yüzde 0.1 düşüşle 1.3060'a gerildi. Euro, yen karşısında 101.86'dan 101.85'e geriledi.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı ülkelerin para birimleri karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 0.2 düşmüştü.

Cuma gününden kalma Standard&Poor's 500 Endeksi'nin yüzde 0.9'luk ve Stoxx Europe 600 Endeksi'nin yüzde 0.8'lik artışını izleyen Japon Nikkei 225 Endeksi, yüzde 1.1 yükseldi. Hong KOng'tan Singapur'a, İngiltere'ye ve ABD'ye kadar finansal piyasaların büyük çoğunluğu Noel tatili sebebiyle kapalı.