Advertisement

Çin para birimi yuan, politika yapıcıların, sermaye çıkışlarını durdurmak için para biriminin değer kazanmasına tolerans gösterecekleri spekülasyonlarına bağlı olarak son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin para birimi, merkez bankasının referans kurunu yüzde 0.07 yükselterek dolar başına 6,3167 seviyesinde fiks etmesinin ardından, yükselişini ikinci güne taşıdı. Chinese Academy of Social Sciences'ın bir kuruluşu olan  Institute of Finance and Banking araştırmacılarından Yi Xianrong, China Daily'ye bugün yaptığı bir yorumda, yuanın değer kaybetmesinin sermaye çıkışlarını destekleyebileceğini söyledi.

Çin'in en büyük altıncı bankası China Merchants Bank Co.'nun Shenzhen ofisinden kıdemli analist Liu Dongliang,  "Kur fiksleme rakamı, merkez bankasının yuanın değerini artırma konusundaki kararlılığını gösteriyor" dedi ve "Piyasa fikslemeler yoluyla verilen sinyalleri tam olarak alıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yuan yüzde 0.12 değer kazanarak, Şanghay saati ile 10:22'de dolar başına 6.3290 seviyesine çıktı. Bu, ülkenin resmi ve piyasa kurlarını birleştirdiği 1993 yılının sonundan bu yana en güçlü seviyeyi işaret ediyor.

12 ay vadeli teslimatsız vadeli yuan kontratı 23 Aralık'ta, 6.3835 seviyesinden 6.3790 seviyesine yükseldi. Kontratlar, spot kura oranla yüzde 0.8 iskontolu işlem gördü. Hong Kong'un denizaşırı piyasasında, yuan fazla değişmeyerek 6.3450 seviyesinde kaldı.

Guotai Junan Securities Co. analistleri Chen Lan ve Jiang Chao'nun dün yayınlanan raporuna göre, Çin'den Kasım ayında yaklaşık 28 milyar dolarlık sıcak para çıkışı oldu. Raporda, küresel riskten kaçış eğiliminin, spekülatif sermayeyi ülkeden kaçırmaya devam edebileceğine dikkat çekildi.