Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin endişelerin, rekora tırmanan Avrupa Merkez Bankası'nın ödemeler dengesiyle yeniden yükselmesiyle, New York Borsası 5 günlük rallisine ara verdi.

Ham madde ve finansal hisse endeksindeki yüzde 0.7 düşüşün etkisiylei Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan tüm sektör grupları değer kaybetti. Bank of America Corp. ve Mosaic Co. yüzde 1.8'in üzerinde düştü.

Geçtiğimiz 5 günde yüzde 5'in üzerinde artış kaydetmiş olan S&P 500 Endeksi, bugün yüzde 0.4 kayıpla 1,260.57 puana geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 düşüşle 12,254.04 puandan işlem gördü. Bu yıl sırasıyla yüze 0.2 ve yüzde 5.8 kazanç sağlamış olan S&P 500 ve Dow Jones Endeksi, 2011'in en iyi performansa sahip 10 endeksi arasına girdi.

İtalya'nın bugünkü tahvil ihalelerini "kolay kısım" olarak niteleyen New York'taki Miller Tabak&Co.'nun Döviz stratejistlerinden Peter Boockvar, "ancak yarınki ihaleler risk iştahı için iyi bir sınav olacak" dedi.

İtalya bugünki hazine ihalesinde 6 aylık tahvillerinde 9 milyar euro borçlandı. İtalya, yarın ise Avrupa Merkez Bankası'nın Avrupa tahvillerinin talebini ne ölçüde desteklediğinin sınavı yerine geçecek, 3 yıllık tahvil ihalesi düzenliyor.