Advertisement

Avrupa'nın şu anda ciddi krizlerle karşı karşıya kaldığını belirten Çağlayan, "Bu durumda Türkiye dimdik ve sağlam bir yapıdadır. Örnek gösterilen bir ülkedir. Ama Türkiye'nin, her güzelin bir kusuru olduğu gibi cari açık problemi var. Sebebi katma değerli yüksek teknolojili ürün ihracatı yapamadığımız için. Aldığımız sattığımızdan daha fazla olduğu için. Biz 500 milyar dolar ihracatın temel taşlarını bugün burada koyuyoruz.''

-''Avrupa komalık oldu''-

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin bugün 28 yaş ortalamasına sahip 74 milyonluk bir nüfusu olduğunu anımsatarak, bunun yanında Avrupa'nın yaş ortalamasının ise 43 ile 45 yaş arasında bulunduğunu, Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda bir milyon 600 bin şirketin ikinci nesil olmadığı için kapanacağını söyledi.

Türkiye bugün çok önemli bir konumda bulunduğuna işaret eden Çağlayan, Türkiye'nin iletişimde ulaşımda, her türlü altyapıda 169 üniversitesi ve her yıl 700 bin genç üniversite mezunu ile önemli bir ülke olduğunu belirtti.

Çağlayan, ''Bundan 10 yıl önce IMF'in kapısında 1 milyar dolar borç almak için 'takla atmadığımız' kalmıştı. 1 milyar dolar alınmasa memur maaşları ödenmeyecekti. Bugün, 'IMF kendi yoluna, biz kendi yolumuza gidelim' dedik. Avrupa'da bize geçmişte 'hasta' diyenler şimdi kendileri komalık durumdalar. Allah onlara şifa versin. Tespih tanesi gibi arka arkaya dizildi Avrupa'nın birçok ülkesi. Şimdi biz onlara bir model olduk. Nasıl başardık bunu? İşte kendi gücümüzü kendi imkanlarımızı kullanmaya başladık'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan, dünyada 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra, dünyanın da kimyasının bozulduğunu ifade ederek, önceden gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi olduğunu, ancak son gelişmelerle birlikte, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi bulunduğunu anlattı.

Bundan 10 yıl önce dünya ihracatının yüzde 62'sinin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere yapıldığını anlatan Çağlayan, bugün bu oranın yüzde 50 seviyesine gerilediğini, gelecek 10 yılda ise bu oranın yüzde 62 ile gelişmekte olan ülkelerin lehine döneceğini belirtti.

Zafer Çağlayan, 2008 yılındaki küresel krizin kapitalizmin tarifini de değiştirdiğini dile getirerek, artık paradan para kazanma devrinin bittiğini, kim teknolojik ürün yaparsa onun ön plana çıkacağını kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi Türkiye'ye teğet geçtiğini ifade eden Çağlayan, o gün başbakanının söylemine gülenlerin bugün mahcup olduğunu dile getirdi.

Çağlayan, dünyadaki son gelişmelerle birlikte rekabetin şartlarının da değiştiğini anlatarak, önceden büyük balığın küçük balığı yediğini, ancak şimdi ise hızlı balığın yavaş balığı yuttuğunu kaydetti.

Hükümet olarak bilim ve teknolojiye çok önem verdiklerine değinen Çağlayan, ''2023 yılına kadar uçağımızı, helikopterimizi, otomobilimizi yapacağız. Bunları yaparken de ARGE harcamalarımızı milli gelirimizin yüzde 3 seviyesine getireceğiz'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Aralık 2011 Perşembe, 13:24 Misafir sayın zafer bey çok iddalı konuşmayın .arka bahçemiz borç içinde şöyle 1 sokaklarda dolaşın 9 miyon kredi kartı tuzağına düşmüş vatandaş var . allaha şükür benim kuruş borcum yok. dış ticaret açığı uçuyor. lütfen yani. ben 53 yaşındayım ıstanbul sirkeci de doğu bank işhanında 28 yıl esnaflık yaptım kuru meyve ihracat firmam vartdı . çok şeyler yaşadık gördük. sizle karşılıklı sohbet ederek konuşmak isterdim saygılar
29 Aralık 2011 Perşembe, 09:55 Misafir shovdan baska birsey yapmiyorsunuz. yakinda sizinde perdeniz kapanir.
29 Aralık 2011 Perşembe, 09:43 Misafir saqyın çağlayan,evet ab şu an sıkıntılı bir dönem geçiriyor olabilir ama unutmamalıki ab içinde bu durumu düzeltebilecek çok güçlü ekonomiye sahip ülkeler var ve bence bu durum bir iki yıl içinde düzelecek ve yine ab ekonomik olarak büyüklüğünü ve gücünü koruyacak,biz kendimizi dev ayansında görmekten vazgeçip,ülke olarak markalar üretmek,hatta kriz döneminde sıkıntılı olan markaları almak veya ortak olmak gibi uğraşlara girmemiz gerek,şunuda unutmamak lazım ihracatımızn &62'si ab'ye olduğuna göre bu duruma sizin gibi sevinemiyorum,bizim 2001'de yaşadığımız sıkıntıları şimdi ab yaşıyor.