Advertisement

Asya piyasaları, Avrupa borç krizinin küresel ekonomiyi yavaşlatacağı endişeleri ile satıcılı seyrediyor. Asya hisse sentleri düşüşünü üçüncü güne taşırken, euro yen karşısında son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Asya CDS'leri ise yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:19'da yüzde 0.3 aşağıdan seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte bu yılki kaybını yüzde 18'e genişletti. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dünkü yüzde 1.3'lük düşüşünün ardından yüzde 0.4 yükseldi. 17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi yen karşısında yüzde 0.5 değer kaybetti. Borçlanma kağıtlarının CDS'lerini içeren Markit iTraxx Japan Endeksi 3 baz puan yükselişle 187 puana çıktı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) dün yaptığı açıklamada, geçen hafta bankalra sağladığı kredilerin ardından bilanço büyüklüğünün 2.73 trilyon euroya (3.55 trilyon dolar) ulaştığını kaydetti. Güney Kore'de fabrika üretimi ikinci ay üst üste düşüş gösterdi. Bugün açıklanacak olan İtalya iş dünyası güven endeksinin düşmesi ve ABD'de askıda konut satışlarının daha yavaş bir hızda artması bekleniyor.

Sydney'de Rochford Capital'de Thomas Averill, "Avrupa sorunu piyasada sıkıntı yaratmaya devam edecek ve riskten kaçınma eğiliminde bir miktar artış getirecek" dedi ve "Piyasadaki hareketler likiditenin az olmasından dolayı abartılı" değerlendirmesinde bulundu.