Advertisement

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin'in sorularını yanıtladı.

-Halka arz seferberliği iyi gidiyor-

Erkan, halka arz seferberliğinin çok iyi gittiğini, bu seferberliğin sonlanmayacağını ve önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

Sermaye piyasasının ekonominin büyüdüğü ölçüde büyümediğini söyleyen Erkan, "Tasarruf oranı düşük toplumda sermaye piyasası da gelişmez" dedi.

Erkan, yatırımcıların yüzde 70-80 arkadaş tavsiyesi ile hareket ettiğini söyledi ve "Bu yanlış bir kültür" şeklinde görüş bildirdi.

İMKB Başkanı erken, 16-17 aracı kuruluş kapalı. birleşmeleri teşvik etmek gerekir. Aracı kurumlarda lisans devrine imkan tanımak önemli kolaylık oldu. Bu düzeydeki komisyonlarla aracı kuruluşların yaşaması kolay değil" dedi.

-Bindiğimiz dalı kesiyoruz-

TMSF ve Bankacılık Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çeken Erkan, "Dünyada borsa tanımında yanlış yönelimler başladı. Biraz endişeliyim. Borsalar devre dışı kalınca fiyat oluşma mekanizması bozuluyor. Borsalar haksız rekabetin önüne geçmek için birleşiyor. Varşova Borsası, Deutsche Börse'ye satıştan son anda vazgeçti. Çok başarılı oldu. Borsa birleşmeleriyle, bindiğimiz dalı kesiyoruz. Borsalar olarak yapacağımız, birbirimize emir iletmek olsun. Büyük borsalarla bağımızı emir iletimi üzerine kuralım istiyoruz" dedi ve emir iletiminin İstanbul Finans Merkezi projesinin omurgası olduğunu sözlerine ekledi.

Serbest İşlem Platformu konusunda da bilgi veren Erkan, "Serbest İşlem Platformu 24 Ocak'ta hayata geçecek. Bu platformda gelecek yıl 13-14 halka arz olmasını bekliyoruz " dedi.

Erkan, gelecek yıl 30'un üzerinde halka arz olmasını beklediğini belirtti.

-devam edecek-

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Aralık 2011 Perşembe, 10:26 Misafir hisselerin tahtaları gözükmezse çok yatırımcı gelecekmiş hani nerde yatırımcı küçük borsa yatırımcısını yediniz bitirdiniz beyfendi 2000 yılında 1000000 yatırımcı vardı yine 1000000 yatırımcı var bakıyorum hedeflere ulaşmışsınız