Advertisement

Euronun, Japon  yeni karşısında, Avrupa Merkez Bankası'nın verdiği kredilerdeki artışın etkisiyle 10 yılın en düşüğe gerilemesi, Japonya'daki ihracatçıların kazanç görünümünü kararttı; Nikkei 225 Endeksi 3. gününde de düştü.

Satışlarının yüzde 31'ini Avrupa'da kaydeden Canon Inc. yüzde 0.4 değer kaybetti. LCD ekranları üreticisi Sharp Corp., diğer LCD şirketleriyle arasındaki antitröst davasını 528.6 milyon dolara temizlemesinin ardından ikinci gününde de düşüş kaydetti. Çip üreticisi Elpida Memory Inc., Avrupa'daki borç krizinin kazançları etkilemesinden ötürü, şirketin borçlarını geri ödemesinin gecikebileceğine dair haber üzerine yüzde 5.1 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 8,398.89 puana geriledi. Bu yılın sonlanmasına yalnızca 1 işlem günü kala, Nikkei endeksi 2011'i yüzde 18 aşağıda götürüyor. Endeks, bu yıl 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Nikkei 225 Endeksi'ndeki işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 45 altında seyrediyor. Daha kapsamlı Topix Endeksi ise günün erken saatlerinde yüzde 0.6 düşmesinin ardından toparlandı ve günü yüzde 0.1 kazançla 722.12 puandan kapadı.

Avrupa Merkez Bankası'nın dağıttığı kredilerdeki artışın hem eurouya, yen karşısında değer kaybettirdiğini, hem de yatırımcıların bölgedeki borç krizine ilişkin endişelerini artırdığını belirten Tokyo'daki Tachibana Securities Co.'nun genel müdürü ve stratejisti Kenichi Hirano, "kurumsal yatırımcıların ellerinden çıkardığı Japon hisseleri, bazı yatırımcılar satın alıyor" dedi.