Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın bilanço büyüklüğü, geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi'ndeki finansal kuruluşların borç krizi süresince kredi sıkışıklığını önlemek üzere yüksek seviyede kredi kullandırmasının ardından, 2.73 trilyon euroya ulaşarak, rekor kırdı.

AMB'nin dünkü açıklamasına göre, Euro Bölgesi bankalara verilen krediler, 23 Aralık'ta sonlanan haftada 214 milyar eurodan 879 milyar euroya çıktı. Bankanın bilançosu haftalık bazda 239 milyar euro; 3 ay önceye kıyasla ise 553 milyar euro artış kaydetti.

Frankfurt'taki bankanın açıklamasının ardından Avrupa'daki borç krizinden kaynaklanan riskler yeniden gündeme geldi; euro ve hisse senetleri değer kaybetti. Standard&Poor's 500 Endeksi de 5 gündür devam eden kazanç dönemini sonlandırdı.

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta bankaların şirketlere ve tüketicilere daha fazla kredi verebilmesi için 523 bankaya, 489 milyar euro değerinde 3 yıllık kredi kullandırdı. Barclays Capital'in tahminlerine göre, AMB kredileri sisteme 193 milyar euro değerinde yeni para girişi sağladı. Şu zamana kadar bankalar ellerindeki parayı AMB'de tutuyor. AMB'deki gecelik mevduatlar dün 452 milyar euro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.