Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Avrupa borç krizinin küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri üzerine 4. gün de gerilemeye devam etti.Bu hareketle birlikte gösterge endeks 2 haftanın en uzun süreli düşüş dönemini yaşıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 düşerek Hong Kong saatiyle 14:48'de 910.93 seviyesine geriledi ve bu haftanın kaybını yüzde 1.8'e çıkardı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, düşüşün abartıldığı spekülasyonları üzerine kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Finansal hisse senetleri Gelişen Piyasa Endeksinde düşüşlere öncülük etti. Avrupa Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamada, geçen hafta finans kuruluşlarına, ekonomideki kredi akışına devam edilmesi için daha fazla para vermesi üzerine bilanço büyüklüğünün 2.73 trilyon euroya çıktığını söyledi. Güney Kore'de sanayi üretimi Kasım ayında, Avrupa borç krizinin talebi olumsuz etkilemesiyle birlikte beklenmedik bir şekilde, 2. ay üst üste düştü.

Kuala Lumpur'daki Aberdeen Asset Management Sdn. çalışanı Bharat Joshi " İnsanlar, Avrupa'da olanlar konusunda hala ihtiyatlı davranıyorlar" dedi ve " İnsanlar hala kenarda bekliyorlar. ABD olumlu sinyaller gösteriyor ama bu durum küresel canlanma konusunda yatırımcı güveninin geri gelmesine yetmiyor" ekledi.

Tayland SET Endeksi, 70 yıllın en kötü sel felaketi üzerine hükümetin ekonomik büyüme tahminini düşürmesinden sonra yüzde 0.4 geriledi. Hindistan Sensex Endeksi yüzde 0.3 azaldı.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, Avrupa borç krizinin küresel ekonomik yavaşlamaya sebep olabileceği tehditi üzerine bu sene yüzde 21 düştü ve gelişmiş ülkeler MSCI Dünya Endeksinin yüzde 8.8 azalmasına göre daha kötü performans gösterdi. MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, Bloomberg verilerine göre, tahmin edilen kazancın 10 katı seviyesinde değerlenirken, MSCI Dünya Endeksinde bu oran 12 katı seviyesinde.