Advertisement

Çin Borsası, yatırımcıların, düşüşlerin gerekenden fazla olduğunu speküle etmesi üzerine 2. gününde de yükseldi ve Şanghay Bileşik Endeksi bu ay ilk kez 2 gün üst üste artış kaydetti.

Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., People's Daily gazetesinin, hükümetin kırsal bölgelerdeki yol inşaatları harcamalarını artırabileceğini söylemesinin ardından, otomobil üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti. Çin'in en zengin adamı tarafından yönetilen inşaat malzemeleri üreticisi Sany Heavy Industry Co., yüzde 2 değer kazandı. Chongqing Iron&Steel Co., çelik üreticisi şirketin bu yıl "ciddi" boyutta zarar açıklayabileceğini söylemesinin ardından yüzde 2.4 düştü.

Düşük değerlemeler ve parasal genişleme beklentisinin alımları bir miktar desteklemiş olduğunu söyleyen Jingxi Investment Management Co.'nun Şanghay'daki yatırım genel müdürü Wang Zheng, daha geniş piyasadaki trendlerin, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın hâlâ sürmesinden ötürü değişmediğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi, daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 0.6'ya varan kayıplarını telafi ederek, yüzde 0.1 kazançla 2,171.94 puana yükseldi. Endeks böylece dün kaydetmiş olduğu yüzde 0.2'lik artışı da genişletti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.1 kazançla 2,311.07 puana çıktı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi olan Bloomberg China-US 55 Endeksi ise yüzde 0.8 geriledi.

China Securities Journal'da bugün  yer alan yorum yazısına göre, Çin Merkez Bankası, yılbaşının ardından bankaların munzam karşılık oranlarında kesintiye gidebilir. Banka, 5 Aralık'ta bankaların zorunlu karşılıklarını 50 baz puan azaltarak yüzde 21'e indirmişti.