Advertisement

Küresel ekonomideki endişelerin güveni azaltmasının sonucunda şirket evlilikleri bu çeyrekte son bir yılın en düşük seviyesine gerilerken, yatırımcılar Avrupa'daki borç krizinin şirketleri büyük alımlar yapmaktan caydırdığını ve bu durumun 2012'de de sürebileceğini belirtti.

Bloomberg'in verilerine göre şirket birleşmeleri ve alımları geçtiğimiz 3 ayda yüzde 16 azalarak 457.1 milyar dolara geriledi. 4. çeyrekteki şirket evliliklerinin 2010'un ortalarından bu yana en düşük seviyesine işaret etmesi bekleniyor. Yıllık bazda satın alma hacimleri, AT&T Inc.'in T-Mobile USA'ye verdiği teklifin regülatörlere takılmasının ardından yüzde 3'ün altında yükselerek 2.24 trilyon dolar oldu.

Kredi piyasalarındaki sıkılaşma, Euro Bölgesi'nin dağılma riski ve hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmalar, satışlarını artırabilecek nitelikteki anlaşmalar yapılabilme ihtimaline rağmen, şirketlerin yeni alımlar yapmasını engelliyor. 2011'in ilk başlarında Johnson&Johnson's'ın Synthes Inc.'e yaptığı 21.3 milyar dolarlık ve Express Scripts Inc.'in Medco Health Solutions Inc.'e verdiği 29.1 milyar dolarlık tekliflerde olduğu gibi, nakit zengini şirketlerin satın alımlarda yer alması için şartlar daha iyiydi.

İyi sermayelendirilmiş şirketlerin stratejik alım fırsatlarına odaklanmasıyla taleplerde mutlak surette bir artış olduğunu söyleyen Goldman Sachs Group Inc.'in şirket evlilikleri müdürü Yoel Zaoui, "ancak şirket evlilikleri için güvene ihtiyaç var ve Avrupa'nın şu anki durumu göz önünde bulundurulduğunda , bu eksik kalıyor" dedi.

2011'in en büyük 10 şirket evliliğinin 7'si, Avrupalı piyasaların Ekim 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetmiş olduğu ve Standard&Poor's'un ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya indirdiği Ağustos döneminin öncesinde yapıldı.

Goldman Sachs, 2011'de 537 milyar dolarla önde gelen küresel alımlardaki danışmanlıkta 1.'liği kaparken, JP Morgan Chase&Co. ve Morgan Stanley de ardından geldi.

Şirket evlilikleri 2010'da yüzde 24 artmıştı.