Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz bir aylık dönemde, son üç yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, ABD'de istihdam piyasasının yeni yıla girerken iyileşmekte olduğunu işaret ediyor.

Daha az volatil bir gösterge olan dört haftalık hareketli ortalamaya göre işsizlik başvuruları geçen hafta 375,000'e geriledi ve Haziran 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi. İşsizlik başvuruları, haftalık bazda, 24 Aralık ile biten haftada, bir aydır ilk kez yükseldi. başvurular 15,000 artarak 381,000'e çıktı.

Ryan Sweet gibi ekonomistler, işsizlik başvurularında geçen hafta görülen sıçramanın yılın bu döneminde görülen volatileteden kaynaklandığını ve istihdamın genel durumuyla ilgili olmadığını düşünüyorlar. Bu veride son dönemde görülen düşüş, dünyanın en büyük ekonomisinin, istihdamda daha büyük çaplı artışlar göstermesi arefesinde olduğu spekülasyonlarını artırdı.

Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomisti West Chester, "İşsizlik başvuruları verisi tatil dönemi yakınlarında sıçrama yapar, ancak genel trend aşağı yönlü" dedi ve İşten çıkarmalar yavaşladı, fakat işe almalar çok az iyileşti" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 32 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik başvurularının 375,000'e çıkması yönündeydi. Ekonomistlerin tahminleri 350,000 ile 385,000 arasında gerçekleşti. Önceki haftanın verisi ise 364,000'den 366,000'e revize edildi.