Advertisement

Arap Baharı'ydı, Filistin - İsrail çekişmesiydi, Hürmüz Boğazı'ydı derken Orta Doğu'da bir türlü yerine oturmayan tansiyon, petrolün kazancını üst üste üçüncü yıla taşıyor.

Petrol vadelileri son dokuz günün sekizini artıda tamamlarken bu yılın kazancını da yüzde 9.2 genişletti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün yaptığı açıklamada İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatırım tehdidini "akıldışı davranış" olarak tanımladı. Hürmüz Boğazı geçtiğimiz yıl küresel petrolün yüzde 40'ının geçişine şahitlik ederken bu yıl yaklaşık her 6 her petrol tankerinden 1'i boğazı kullandı.

İran, nükleer programı gerekçesiyle Avrupalı petrol üreticileri yaptırımlar çerçevesinde petrolünü boykot edeceklerini açıkladılar. ABD işsizlik başvurularının dün üç yılın düşüğüne gerilediğinin açıklanmasının ardından kar satışları ile düşmüş olan fiyatlar yükselişe geçti. 

"Hem brent hem de Batı Teksas, 100 dolar seviyesine oturdular. Bu nevi fiyat seviyeleri jeopolitik risk primlerinden besleniyor." diyen Sidney'deki CMC Markets Ltd baş analisti David Land, "Diğer emtia grubu ile kıyasladığımda petrol benim yükseliş beklentisi içinde olduğum en başlıca ürün" yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 51 sent ya da yüzde 0.5 artışla 100.16 dolara yükselirken Singapur'da ise yerel saatle 10.40'ta 100.01 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları 2010 yılında yüzde 15 yükseliş kaydetti.

Petrolün kontratı eğer günün sonunda sadece yüzde 0.02 kazanç elde etmiş olursa bu 2006 yılından beri en küçük yıllık kazancını elde etmiş olacak. Lehman Borthers'ın 2008 yılındaki çöküşünün küresel piyasaları allak bullak ederken yatırımcının da büyümenin lokomtifi olan enerjiye yönelmekten kaçınması ile petrol fiyatları o yıl yüzde 54 kan kaybına uğramıştı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 7 sent düşüşle 107.94 dolardan işlem gördü. Brent de tıpkı Batı Teksas petrolü gibi 2006'dan beri en küçük kazancını elde ederken bu yılı yüzde 14 kazanç ile kapatmaya hazırlanıyor