Advertisement

ABD ekonomisinin güçlenmekte olduğu yolundaki işaretler Asya piyasalarını olumlu etkiliyor. Asya hisse senetleri yükselerek, üç yıl içinde ilk kez gerçekleştireceği yıllık kaybını azaltırken, bakır iki günlük düşüşünü tersine çevirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:23'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, yılı yüzde 18 kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 gerilerken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.91'e çıktı.Bakır Londra'da yüzde 1.1 yükselirken, petrol New York'ta varil başına 100 dolar cıvarında seyretti, altın ise üç günlük düşüşünü tersine çevirdi. Euro yen karşısında yüzde 0.3 düşerek 100.30 yen seviyesine inerken, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybetti. Asya CDS'leri ise geriledi.

Küresel hisse senedi piyasaları bu yıl, Avrupa borç krizi ve dünya çapında ekonomik genişlemenin yavaşlaması sonucu yatırımcıların riskli yatırım araçlarına yönelik talebinin azalmasına bağlı olarak, 6.3 trilyon dolarlık kayıp yaşadı. İtalya Hazinesi dün hedeflediğinden daha az miktarda tahvil sattı. Dün açıklanan ABD askıda konut satışları beklenenden daha fazla artarken, işsizlik başvuruları son bir aylık dönemde üç yılın en düşük seviyesine indi.

Mizuho Asset Management Co.'nun TYokyo ofisinden Takashi Aoki, "Bu yıl, dünya, Avrupa borç krizinden etkilendi" dedi ve "Daha fazla sayıda yatırımcı ABD ekonomisinin daha güçlü ve yavaş bir biçimde büyümekte olduğunu  ve bunun bir süre daha devam edeceğini düşünüyor. Avrupa resesyona girdi, ancak kötü bir biçimde bozulma ihtimali düşük. Gelişen piyasalar tekrar ekonomik yavaşlamadan hızlı büyümeye geçiyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık iki hisse değer kazandı ve bu hareket, endeksin haftalık kaybını yüzde 0.5'e daraltmasına yardımcı oldu.