Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD'de yükselen konut satışlarının ekonomiyi destekleyeceğini ve bunun da Avrupa borç krizinin etkisini azaltabileceği beklentileri ile yılın son işlem gününde hafifçe yükseldi. Bölge hisse sentlerinin gösterge endeksi 2008 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Japonya'nın en büyük tüketici elektonik ihracatçısı Sony Corp. yüzde 2 değer kazandı. Cirosunun yaklaşık yüzde 73'ünü Kuzey Amerika pazarından elde eden sanayi ürünleri imalatçısı Techtronic Industries Company Ltd. Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 1.3 değer kazandı. Çin'in en büyük kıyı enerji arama şirketi Cnooc Ltd., petrol fiyatlarındaki artışın desteği ile yüzde 0.7 değer kazandı. Power Finance Corp., gelecek hafta tahvil satacağını açıklamasının ardından yüzde 5.5 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Tokyo saati ile 15:12'de 113.26 seviyesine çıktı. Endeksteki 10 sektörün tümü yukarı yönde hareket etti. Endeks bu ay yüzde 0.3 kaybetti ve bu yılı yüzde 18'lik düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Hafta bazında ise, gösterge endeks yüzde 0.4 aşağıda.

Tokyo'da Monex Inc. piyasa analisti Toshiyuki Kanayama, "Yatırımcılar artan bir şekilde, ABD ekonomisinin beklediklerinden daha güçlü olduğunu düşünüyor" dedi ve "Ekonomik veriler iyi görünüyor ve bu durum, özellikle Abrupa borç sorunu ile ilgili konuların ön planda olmadığı dönemde, hisse senedi piyasalarını destekleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Asya Pasifik endeksi'nin toplam değeri bu yıl, üç yıl süren Avrupa borç krizinin küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişelerine bağlı olarak 1.78 trilyon dolar civarında azaldı. Asya gösterge endeksindeki şirketlerin piyasa değerinin toplamı, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 12.6 katı seviyesinde. Bu oran, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi için 12.6 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi için ise 10.5 katı seviyelerinde.