Advertisement

Çöp tahvil olarak adlandırılan, tüm dünyada, yatırım yapılabilir seviyenin altında kredi notuna sahip tahvillere göre, küresel ekonomideki sıçramanın ortadan kalkması ve Avrupa borç krizinin derinleşmesi nedeniyle, kredi piyasalarının kriz dolayısıyla işlemez hale geldiği 2008 yılından bu yana ilk kez yatırım yapılabilir nota sahip borçlanma kağıtlarına göre daha kötü performans gösterdi.

Bank of America Merrill Lynch endeks verilerinin gösterdiğine göre, Ford Motor Co. ve İtalyaon otomobil üreticisi Fiat SpA gibi şirketlerin tahvilleri ortalama yüzde 2.9 getiri sağlarken, yüksek kredi nota sahip tahvillerin ortalama getirisi yüzde 4.9 seviyesinde gerçekleşti. Devlet tahvilleri küresel olarak, ABD Hazine tahvillerindeki rallinin desteği ile yüzde 9.kazandırırken, hisse senetleri, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nin gösterdiği üzere yüzde 8'in üzerinde bir kayıp yaşadı.

Borçlanmaya en fazla ihtiyacı olan şirketlerin, OECD'nin 2012 yılı küresel büyüme tahminini yüzde 2.8'den yüzde 1.6'ya indirmesinin ardından, borç geri ödemelerinde daha zorlu bir döneme girmekte olduğu yönündeki spekülasyonlar artıyor. Bu çeyrekte, spekülatif kredi notuna sahip borçlanma kağıtarının ortalama faizi, 2009 yılının sonundan bu yana ilk kez, tahvil arz edenlerin sorunlu durumda olduğu düşünülen seviye olan yüzde 10'un üzerine çıktı.

Londra'da Investec Asset Management'ın sabit getirili menkul kıymetler müdürü John Stopford, "Piyasa gerçekten daha fazla aşağı tonlu sonuçları fiyatladı ve resesyonun yüksek ihtimalli olduğunu fiyatlıyor" dedi.

Bank of America Merrill Lynch'in verilerine göre, kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s Investors Service tarafından "Baa3" ve Standard & Poor’s (S&P) tarafından "BBB-" seviyelerinin altında notlanan ve çöp tahvil olarak adlandırılan borçlanma kağıtlarının getirisi, geçen yılki yüzde 15.2'den ve 2009'daki rekor seviye olan yüzde 61'den daha aşağı seviyede gerçekleşti. Yatırım yapılabilir nota sahip tahviller ise geçen yıl yüzde 7.4 ve 2009'da yüzde 16.3 kazandırdı.