Advertisement

Avrupa hisseleri, otomobil üreticilerinin ve maden şirketlerinin düşmesi üzerine kazançlarını geri verdi. Asya hisse senetleri artarken, ABD endeksi vadelilerinde az bir değişim gözüktü.

Stoxx Europe 600 Endeksi erken saatlerde yüzde 0.5'e kadar yükselme göstermesine karşın, Londra saatiyle 8:29'da yüzde 0.1'den daha az artış gösterdi ve 242.55 puanına geldi.Gösterge endeks, Euro Bölgesi borç krizinin Yunanistan'dan İtalya ve İspanya'ya yayılması ve bunun sonucu ülke tahvillerinin faizlerinin rekor seviyeye ulaşması ile birlikte bu sene yüzde 12 geriledi ve 2008'deki yüzde 46'lık düşüşten bu yana ilk yıllık kaybını yaşadı.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, " Bugün önemli birşey olacağı konusunda fazla bir beklenti yok"dedi ve " Traderların 2011'e güle güle demeleri ve büyük ihtimalle kurtulduklarına sevinmeleriyle birlikte 2012 yılını da çok sıcak karşılamayabilirler. 2011'in tek parlak gelişmesi,  zayıf küresel ekonomi ortamında ABD ekonomisinin güçlü durumu" değerlendirmesinde bulundu.

Standard & Poor’s 500 Endeksi vadelileri bugün yüzde 0.1 azalırken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 arttı.

Noel sonrası işlem hacmi düşük kaldı ve Stoxx 600'ün ortalama günlük hacmi bu yılın ortalamasından yüzde 33 daha düşüktü. Londra, İrlanda ve Almanya Borsaları Yeni Yıl tatilinden dolayı bugün erken kapanacak.